وزیر اماراتی ایران را به مداخله در امور کشورهای عربی خلیج فارس متهم کرد

© AP Photo / Jon Gambrellوزیر اماراتی ایران را به مداخله در امور کشورهای عربی خلیج فارس متهم کرد
وزیر اماراتی ایران را به مداخله در امور کشورهای عربی خلیج فارس متهم کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر مشاور دولت امارات عربی متحده در امور خارجه از "تاثیرات منفی مداخلات ایران در امور کشورهای عربی در امنیت منطقه خلیج فارس" سخن گفته و خواستار توجه کشورهای بزرگ به امنیت این منطقه شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از قدس آنلاین، انور قرقاش وزیر مشاور دولت امارات عربی متحده در امور خارجه، امروز (پنجشنبه)، با انتشار چند توئیت در حساب کاربری خود در شبکه توئیتر به مسئله امنیت در خلیج فارس پرداخت.

انور قرقاش گفت: «توجه بین‌المللی، تاریخی و متجددانه به امنیت منطقه خلیج [فارس] باید با اعتمادسازی آغاز شود؛ مسئله‌ای که در چند سال [اخیر] با مداخلات ایران در امور کشورهای عربی حاشیه خلیج [فارس] تحت تأثیرات منفی بوده است. بدون اعتمادسازی، حرکت به سوی گام‌های ساختاری و جدید و ایجاد تصورات آتی برای تقویت صلح و ثبات، دشوار است».

امضای توافق اعراب و اسرائیل - اسپوتنیک ایران
امضای توافق های مربوط به پروازهای هوایی، علوم و سرمایه گذاری بین اسرئیل و امارات

قرقاش ادامه داد: «شکی نیست که خلیج [فارس] در طول تاریخ در معرض خطرات تنش و تقابل بوده است؛ که این مسائل ابعاد نگران‌کننده آینده منطقه است. امارات یقین دارد که اجتناب از تنش و در پیش گرفتن روند سیاسی تنها راه تضمین امنیت خلیج [فارس] و ثبات آن است. گام‌های اعتمادسازی اساس تحقق این هدف هستند».

وزیر مشاور امارات افزود: «توجه کشورهای بزرگ به امنیت خلیج [فارس] ضروری و مهم است؛‌ اما نمی‌توان بدون حل اقدامات خصمانه کنونی از جمله تهدید موشکی وحمایت از شبه‌نظامیان، در ایجاد بستری برای گفت‌وگو  به‌منظور حمایت از این افکار موفق عمل کرد. بار دیگر به اهمیت و اولویت اصطلاح اعتمادسازی باز می‌گردیم تا منطقه گام بعدی را اتخاذ کند».

​این اظهارات در حالی است که نشست شورای امنیت سازمان ملل تحت عنوان «حفظ صلح و امنیت بین‌المللی: بازبینی جامع اوضاع در خلیج فارس»، عصر روز سه‌شنبه، آغاز به کار کرد.

این نشست با هدف تحلیل افزایش بالقوه تنش‌ها در منطقه خلیج فارس و راه‌های کاهش آن برگزار شد. 

«محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با مشارکت در نشست یادشده در این ارتباط گفته بود: «ما می‌دانیم که اکثر همسایگانمان صلح و گفت‌وگو را ترجیح می‌دهند».

ظریف روز گذشته نیز در توئیتی به زبان عربی نوشته بود: «می‌توانیم انتخاب کنیم یا در بند گذشته باشیم و بی‌ثباتی و تنش ادامه داشته باشد یا با یکدیگر صلح، امنیت،‌ ثبات و رونق را برای همه انتخاب کنیم. [این] انتخاب بایستی برای همگان آشکار باشد».

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала