فشار بر کویت برای عادی سازی روابط با اسرائیل

© Sputnik / Eugene Odinokov /  مراجعه به بانک تصاویر فشار بر کویت برای عادی سازی روابط با اسرائیل
فشار بر کویت برای عادی سازی روابط با اسرائیل - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک روزنامه آمریکایی اعلام کرد که که کویت پس از درگذشت امیر پیشین این کشور، برای سازش با اسرائیل تحت فشار قرار می‌گیرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرآنلاین، یکی از اعضای خانواده حاکم در کویت پیش بینی کرده است که عربستان سعودی و امارات برای سازش این کشور با تل‌آویو کویت را تحت فشار قرار دهند.

وال استریت ژورنال در این خصوص نوشت: کویت به مدت دهه‌ها روندی بی‌طرف را در بسیاری از نبردهای لاینحل خاورمیانه از خود نشان داده؛ اما با درگذشت امیر این کشور، این دیپلمات پیشکسوت، معضلی به وجود خواهد آمد و آن اینکه آیا بدون برپایی کشور فلسطین بایستی با اسرائیل روابط را عادی‌سازی کرد یا خیر.

شیخ نواف احمد صباح، برادر شیخ احمد جابر صباح و ولیعهد کویت - اسپوتنیک ایران
امیر جدید کویت منصوب شد

تلوزیون رسمی کویت عصر روز سه‌شنبه با قطع برنامه‌های خود و پخش آیاتی از قرآن کریم در گذشت صباح الاحمد الجابر الصباح پانزدهمین امیر این کشور را اعلام کرد.

در ادامه این گزارش آمده است، پس از نشست اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا با پسر بزرگ امیر فقید کویت، وزیر دفاع پیشین و نامزد اصلی ولی‌عهدی در این کشور، ترامپ گفت که کشور بعدی که روابط خود را با تل‌آویو عادی‌سازی خواهد کرد، کویت خواهد بود.

وال استریت ژورنال نوشت، پس از یک هفته حضور در سازمان ملل متحد، نخست‌وزیر کویت بار دیگر تأکید کرد که صلح با فلسطینی‌ها پیش از عادی‌سازی با جهان عرب خواهد بود.

او افزود: کویت به دنبال موضعی بی‌طرف است. از آنچه اتفاق می‌افتد، حمایت و تمجید نمی‌کند؛ اما از آن انتقاد نیز نخواهد کرد.

طبق این گزارش، در یکی از نامه‌های افشاشده توسط سایت ویکی‌لیکس که به سال ۲۰۰۸ باز می‌گردد، اشاره شده است که صباح الاحمد الصباح به پسرش که آن زمان ریاست دیوان امیری را بر عهده داشته، توصیه کرده است: ارتباط محرمانه‌ای را با یک مقام اسرائیلی دو تابعیتی حفظ کند. محل [اقامت] او در مکانی دیگر در [کشورهای حاشیه] خلیج [فارس] است.

 امارات و بحرین اخیرا با وساطت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا عادی‌سازی کامل روابط خود با اسرائیل را اعلام کردند.

در همین ارتباط، روزنامه اسرائیلی «معاریو» نیز بتازگی فاش کرده که عادی‌سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل با موافقت عربستان سعودی صورت گرفته است.

معاریو گزارش داده بود که خانواده سعودی در سکوت، از نزدیکی طرف‌های یادشده استقبال کرده است؛ با این حال این کشور عجله‌ای برای پیوستن به جمع این امارات و بحرین ندارد.

از طرفی دیگر، شبکه اسرائیلی «کان» فاش کرده بود که واشنگتن در مقابل رفع محاصره از قطر، به دوحه نیز فشار آورده تا روابط خود را با اسرائیل عادی‌ سازی کند؛ اما قطر با رد این طرح، تأکید کرده است این دو مسئله نباید با یکدیگر خلط شوند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала