نماینده ایران در سازمان ملل شرایط بازگشت کشورش به تعهدات برجامی را اعلام کرد

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / نماینده ایران در سازمان ملل شرایط بازگشت کشورش به تعهدات برجامی را اعلام کرد
نماینده ایران در سازمان ملل شرایط بازگشت کشورش به تعهدات برجامی را اعلام کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
نماینده ایران در سازمان ملل اعلام کرد در صورت تمایل آمریکا برای بازگشت به برجام، ایران شرایطی برای ازسرگیری کامل تعهدات هسته‌ای خود خواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از  خبرآنلاین، مجید تخت روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل در گفت‌وگو با بخش جهانی بی بی سی گفت که در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری و تمایل این کشور برای بازگشت به برجام، جمهوری اسلامی شرایط خاصی را برای اجرای کامل تعهداتش خواهد داشت.

نماینده مجلس ایران : آمریکا به لحاظ حقوقی نمی‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند - اسپوتنیک ایران
نماینده مجلس ایران : آمریکا به لحاظ حقوقی نمی‌تواند مکانیسم ماشه را فعال کند

وی بیان کرد که اولین شرط ایران این است که دولت جدید آمریکا تعهد کند نقض برجام - توافق اتمی ایران و قدرت ها - تکرار نخواهد شد و شرط دوم رسیدگی به خساراتی است که ایران از نظر مالی و رنج انسانی به خاطر تحریمها متحمل شده است.

تخت روانچی همچنین گفت اگر آمریکا با محقق کردن این شروط قول بازگشت به اجرای کامل برجام را بدهد ایران هم مجددا آماده اجرای کامل توافق هسته ای خود خواهد بود.

پیشتر محمد جواد ظریف ، وزیر امور خارجه ایران نیز در مصاحبه اختصاصی با اسپوتنیک گفته بود بازگشت آمریکا به برجام حرکت اولیه ای است که باید انجام بدهد برای این بازگشت هم باید خساراتی که به مردم ایران زده را جبران کند  و همین طور اقداماتی که برای برهم زدن برجام انجام داده، باید متوقف کند و تعهد کند که از این اقدامات انجام نخواهد داد.

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018 ، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند بلکه تحریم های جدید علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند.  آمریکا تلاش می کند دیگر کشورها نیز ایران را تحریم کنند

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала