چرا اغلب وقایع منفی را به یاد نمی‌آوریم؟

© Depositphotos / Andreusچرا اغلب وقایع منفی را به یاد نمی‌آوریم؟
چرا اغلب وقایع منفی را به یاد نمی‌آوریم؟ - اسپوتنیک ایران
Telegram
دانشمندان توضیح داد که چرا افراد وقایع منفی را فراموش می کنند.

به گزارش اسپوتنیک، رستم گایفوتدینوف، دانشیار گروه مغز و اعصاب، جراحی مغز و اعصاب و ژنتیک پزشکی در دانشگاه پزشکی کازان گفت: " مغز انسان نه تنها وقایع مثبت را ذخیره می‌کند، آنطور که معمولاً تصور می‌شود. وقایع منفی نیز ذخیره می‌شود ولی آنها را با لایه‌هایی محافظتی از دسترس خارج می‌کند."

افزایش اختلالات روانی در دوره همه گیری کرونا - اسپوتنیک ایران
تاثیر فشار روانی بر مغز انسان

خاطرات منفی و همچنین خاطرات مثبت در طول زندگی با شخص باقی می مانند، اما دسترسی به آنها توسط مکانیسم های محافظتی مغز محدود می شود. به همین دلیل، به نظر می رسد که فقط لحظات روشن و مثبت در حافظه باقی مانده است. این دانشمند معتقد است اگر یک فلش بک منفی به طور مداوم در دسترس یک شخص باشد، این امر تهدیدی برای زندگی او محسوب می شود.

این متخصص مغز و اعصاب توضیح داد : " قوه ادراک انسان از چنین سازوکارهایی برخوردار است که ما را از منفی بودن بر حذر میدارد. اگر ما پیوسته در منفی نگری و نگرانی باشیم، این باعث طولانی شدن عمر و موفقیت ما نمی شود. در لحظات تجربیات منفی، فرد از همه نظر آسیب پذیر است. مغز مکانیسم های محافظتی را فراهم کرده است که بر روی تجربیات منفی ثابت نشود، بلکه برای ادامه زندگی به سمت مثبت، به خوش بینی سوق داده شود. این ویژگی آگاهی، توانایی زنده ماندن است.

شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه خاطرات منفی پاک نمی شوند، بلکه به سادگی پنهان می شوند. گایفوتدینوف اطمینان می دهد که اگر تلاش کنید، می توانید کاملاً همه چیز را به خاطر آورید.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала