آتش سوزی در جنگل های ارسباران+ویدئو

CC BY 4.0 / Tasnim news agency / آتش سوزی در جنگل های ارسباران
آتش سوزی در جنگل های ارسباران - اسپوتنیک ایران
Telegram
وقوع آتش سوزی در جنگل های ارسباران، حدود ۱۵۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی، آتش نشانی، هلال احمر، ارتش، بسیج و اجتماعات محلی در ارتفاعات از ۲ روز قبل مشغول اطفای حریق هستند. 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، آتش سوزی در جنگل های ارسباران به عنوان بزرگ ترین پهنه جنگلی آذربایجان شرقی با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت و غنای منحصربفرد گونه های گیاهی و جانوری از ۲ روز قبل آغاز شد؛ متاسفانه علت وقوع آتش سوزی در این عرصه جنگلی که اتفاقاً در سال های اخیر نامزد ثبت در یونسکو نیز بوده است، باز هم همانند سال گذشته خطای انسانی بوده است. 

بارش باران در تهران و مناطق شمال غربی ایران - اسپوتنیک ایران
بارش باران در تهران و مناطق شمال غربی ایران

و باز گوشه تلخ حکایت اینجاست که همانند سال گذشته، این بار نیز آتش بخش جنگلی در شهرستان خداآفرین و بخش «قره تیکانلو»ی این شهرستان را اسیر خود کرده است؛ اتفاقی که هر چند در رسانه ها در حد چند سطر خبر و حداکثر یکی دو فقره گزارش خبری و تصویری منعکس می شود، اما برای مردم منطقه و به ویژه نهادهای مسوول، هزینه های مالی و زمانی فراوانی دارد. 

در تبیین دشواری های وقوع آتش سوزی در جنگل های ارسباران، ذکر همین نکته کافی است که حدود ۱۵۰ نفر از نیروهای منابع طبیعی، آتش نشانی، هلال احمر، ارتش، بسیج و اجتماعات محلی در ارتفاعاتی که پای انسان به دشواری در لبه صخره ها و سنگ های خارایش بند می شود، از ۲ روز قبل با ایثار و از جان گذشتگی مشغول اطفای حریق هستند.

همچنین نباید فراموش کرد که همین پارسال در اثر ندانم کاری ۲ نفر که ناگزیر اکنون در زندان تبریز دوران محکومیت خود را سپری می کنند، ۶۰۰ هکتار از جنگل های ارسباران خاکستر شد و گونه های گیاهی و جانوری آن در آتش غفلت و بی توجهی آنها نابود شد.

از سوی دیگر تجربه حریق سال قبل ارسباران باعث شد که مدیریت بحران در مهار اولیه آتش سوزی امسال موفق عمل کند، به گونه ای که ۹۰ درصد حریق، ظهر دیروز کنترل شد، اما برخاستن شعله های آتش از سه نقطه جدید که احتمال می رود از آتش بر جای مانده افراد حاضر در این پهنه جنگلی ناشی شده باشد، دامنه آتش سوزی را گسترده تر کرد؛ به ویژه اینکه منطقه مرتفع و بادخیر است و همین عامل سبب می شود که یک جرقه کل منطقه را درگیر آتش کند. 

حال که بالگرد سبددار عازم محل آتش سوزی شده است، پیش بینی می شود که آتش در حداقل زمان ممکن مهار و پس از آن لکه گیری شود. 

ناگفته نماند همان طور که مسوولان نهادهای عضو مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی بارها در جلسات یک سال گذشته خود در ارتباط با آتش سوزی در مراتع و جنگل ها تاکید کرده اند، مقابله سریع با حریق در پهنه جنگلی ارسباران نیازمند حداقل ایجاد یک ایستگاه متمرکز آتش نشانی در منطقه، به دلیل وسعت ۱۶۴ هزار هکتاری آن در محدوده شهرستان های ورزقان، کلیبر و خداآفرین، است. 

تکرار حادثه آتش سوزی در ارسباران همچنین ثابت کرد که اصرار مسوولان ارشد استانی برای حضور دایمی یک بالگرد ویژه بسکت دار در تبریز برای ارایه خدمات اطفای حریق در منطقه شمال غرب، استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و آذبایجان غربی گریز ناپذیر است؛ به ویژه اینکه همه این استان ها دارای عرصه های جنگلی و مرتعی گسترده ای هستند. 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала