ایران در پاییز شاهد موج دوم کرونا خواهد بود

© Sputnik / Anton Bystrov /  مراجعه به بانک تصاویر ایران در پاییز شاهد موج دوم کرونا خواهد بود
ایران در پاییز شاهد موج دوم کرونا خواهد بود - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران از فروکش کردن موج اول اپیدمی کرونا در خرداد ماه و شروع موج دوم همه گیری این بیماری در فصل پاییز خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، حسین عرفانی رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران گفت: ویروس کرونا در دو یا سه هفته گذشته روند نزولی و رو به کنترل داشته، هر چند بیماری کووید ۱۹ به طور کامل خاموش نشده است. پیش بینی این است که بعد از کنترل نسبی و فروکش کردن این بیماری با حرکت به سمت خرداد ماه، موارد این بیماری به صورت تک گیر در جامعه اتفاق بیفتد اما کاملا ریشه کن نمی شود.

گوشه ای از زندگی ایرانیان در دوران ویروس کوید-19 - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
گوشه ای از زندگی ایرانیان در دوران ویروس کووید-19

وی گفت: موج اول کرونا در ایران از اول اسفند شروع شد و هنوز ادامه دارد، البته ممکن است در این مدت شاهد نوساناتی در اپیدمی کووید ۱۹ بوده باشیم اما این نوسانات به معنای موج بیماری نیست و انتظار این است که موج دوم کرونا را در پاییز امسال و با سرد شدن شاهد باشیم.

رئیس اداره بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران افزود: در واقع رفتارهای ویروس کرونا تا حدود زیادی شبیه ویروس آنفلوانزاست و از نظر سرایت و علایم تا حدود زیادی شبیه آنفلوانزاست و مشابهت های زیادی دارند.

وی ادامه داد: در روزهای اخیر شاهد کاهش موارد بیماری کووید ۱۹ و ابتلا به ویروس کرونا در کشور هستیم. پیش بینی وزارت بهداشت این است که این روند کاهشی ادامه پیدا می کند و انتظار داریم موج اول کرونا در خرداد امسال تا حدود زیادی تحت کنترل درآید و فروکش کند اما این به معنای ریشه کنی بیماری نیست و موارد تک گیر و پراکنده این بیماری وجود خواهد داشت تا این موج اول دست خود را به موج دوم بیماری در پاییز بدهد و در پاییز دوباره شاهد اپیدمی و همه گیری فصلی آن خواهیم بود.

عرفانی گفت: در این شرایط توصیه به مردم می شود که نکات بهداشتی و پیشگیرانه را حتما در تابستان و ماههای آینده همچنان رعایت کنند چون بیماری کووید-۱۹ به طور کامل خاموش نمی شود.

وی افزود: برآورد وزارت بهداشت این است، همان طور که هر سال در فصل پاییز و آبان یا آذر شاهد بروز و افزایش موارد بیماری آنفلوانزا هستیم و موارد آنفلوانزای فصلی افزایش پیدا می کند. انتظار داریم موج دوم اپیدمی کرونا و بیماری کووید ۱۹ را در فصل پاییز شاهد باشیم.

رئیس اداره بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران گفت: ویروس کرونا مانند آنفلوانزا جزو انواع ویروس سرمادوست است که در فصل سرد سال بیشتر شایع می شود. این ویروس ها در سرمای هوا هم مقاومت محیطی بیشتری دارند و هم چرخش انتقال آنها راحت تر صورت می گیرد.

عرفانی گفت: این ویروس ها در فصل گرم سال به طور کلی از بین نمی روند و مواردی از ابتلا به ویروس کرونا، آنفلوانزا یا انواع دیگر سرماخوردگی در فصل گرما و تابستان نیز دیده می شود اما موارد آن بسیار کمتر است.

حسن روحانی - اسپوتنیک ایران
زمان بازگشایی مدارس و مساجد در ایران اعلام شد

وی ادامه داد: بر این اساس و با این پیش بینی، وزارت بهداشت برای موج دوم کرونا در پاییز در حال تدارک است و از اکنون تامین امکانات تشخیصی و بهداشتی و اقدامات پیشگیرانه برای آن ایام شروع شده است. امکانات حفاظتی و درمانی برای موارد سرپایی و بستری و نیز مراقبت و کنترل در همه جنبه ها تقویت می شود تا با آمادگی مناسب و نسبتا کامل در پاییز بتوانیم با موج بعدی این بیماری برخورد کنیم.

رئیس اداره بیماری های واگیر وزارت بهداشت ایران گفت: فروکش کردن این بیماری در تابستان به رفتار مردم هم بستگی دارد. اگر رفتار مردم و مراقبت های عمومی در جامعه مثل یکی دو ماه اخیر باشد امیدواریم که با گرم شدن هوا از خرداد و در تابستان اپیدمی کرونا در کشور فروکش کند.

عرفانی افزود: شرط اول و اساسی کنترل کرونا همکاری مردم، شرط دوم هماهنگی بین بخشی است و شرط سوم تقویت نظام سلامت و تامین امکانات بهداشتی و درمانی است. نظام سلامت در حال تقویت و به روزرسانی توانایی خود است تا بتوانیم موج اول کرونا را پشت سر بگذاریم و برای موج دوم در پاییز آماده شویم.

وی گفت: مساله ویروس کرونا و بیماری کووید-۱۹ به صورت یک پاندمی و همه گیری جهانی درآمده و همه کشورهای دنیا اعم از کشورهای نیمکره شمالی و جنوبی درگیر آن هستند، بیماری های عفونی که در این کشورها انتشار پیدا می کنند، در چنین شرایطی به صورت بیماری بومی در می آیند و انتقال ویروس بین دو نیمکره به وجود می آید.

عرفانی گفت: بیماری کووید ۱۹ هنگامی که در بهار ما رو به افول است در کشورهای نیمکره جنوبی در فصل پاییز است و زمانی که ما در پایان تابستان به سمت پاییز می رویم، نیمکره جنوبی به سمت بهار می رود و به این ترتیب چرخش و انتقال ویروس ادامه پیدا می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала