جزئیات وام قرض الحسنه به چهار میلیون نفر

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / جزئیات جدید وام قرض الحسنه به چهار میلیون نفر
جزئیات جدید وام قرض الحسنه به چهار میلیون نفر - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس کل بانک مرکزی ایران جزئیات جدیدی از پرداخت وام یک تا دو میلیونی با کارمزد ۴ درصد به ۴ میلیون خانوار کم درآمد را منتشر کرد.

به گزارش اسپوتنیک ، عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی ایران با انتشار پیامی در حساب کاربری خود در اینستاگرام در خصوص برنامه‌های حمایتی نظام بانکی ایران برای کنترل اثرات اقتصادی گسترش ویروس کرونا یادداشتی را به اشتراک گذاشت.

واکنش همتی به مخالفت آمریکا برای کمک صندوق بین‌المللی پول به ایران - اسپوتنیک ایران
واکنش همتی به مخالفت آمریکا برای کمک صندوق بین‌المللی پول به ایران

رئیس کل بانک مرکزی ایران نوشت، نکاتی را در خصوص برنامه‌های حمایتی نظام بانکی، برای کنترل اثرات اقتصادی گسترش ویروس کرونا، لازم می‌دانم بیان کنم:

منت‌های خواسته و آرزوی دولت و بانک مرکزی، ارائه کمک‌های بیشتر، در سطح وسیع‌تر و بلاعوض است، ولیکن، همانگونه که مردم شریف میدانند، تحریم‌های ناجوانمردانه امریکا بهمراه کاهش قیمت نفت، هزینه‌های مقابله با ویروس کرونا و آثار درآمدی آن، امکانات داخل و خارج از بودجه دولت را بشدت در تنگنا قرار داده است.

با این حال، برای کمک به رفع نیاز‌های اولیه بخش بزرگی از مردم که دچار آسیب شده‌اند، سیستم بانکی می‌بایست بسرعت تسهیلاتی به اقشاریارانه بگیر اختصاص می‌داد. لذا، ۴میلیون خانوار کم درآمد بین ۱ تا ۲ میلیون تومان وام قرض الحسنه ۴درصد دریافت خواهند کرد و مابه التفاوت آن تا ۱۲ درصد را دولت می‌پردازد. بعلاوه بیش از۲۳میلیون خانوار یارانه بگیر نیز، وام خرید با نرخ ۱۲درصد دریافت میکنند. نرخ ۱۲درصدی کارمزد این وام ها، تنها با کمک بانک مرکزی و تعدیل نرخ‌های ذخیره قانونی میسر شده وکاهش بیش ازاین درنرخ کارمزد، با توجه به سایر تکالیف بانکها، امکان نداشت.

علاوه بر ۲۳ هزار میلیارد تومان وام به یارانه بگیران، بانک‌ها به کمک بانک مرکزی، ۵۲ هزار میلیارد تومان (از کل ۷۵ هزار میلیارد تومان) به بنگاه‌ها و مشاغل آسیب دیده نیز با همان نرخ ۱۲ درصد وام میدهند. با توجه به تعویق سه ماههٔ اقساط، و مطالبات جاری بانک‌ها ومشکلات ترازنامه‌ای آنها، این تلاش بسیار درخور توجه است.

این اقدامات همزمان، بدنبال پایدارکردن و حفظ زنجیره تولید و عرضه و تقویت قدرت خرید اقشارآسیب دیده اقتصاد است. بانک مرکزی، تمامی تلاش خود را کرده و خواهد کرد تا اقتصاد کشور با کمترین آسیب از این گذرگاه عبور کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала