تاثیر ویروس کرونا بر رشد اقتصاد جهانی چقدر است؟

© Fotolia / Andrey Burmakinتاثیر ویروس کرونا بر رشد اقتصاد جهانی چقدر است؟
تاثیر ویروس کرونا بر رشد اقتصاد جهانی چقدر است؟ - اسپوتنیک ایران
اشتراک
نشریه فوربس تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهانی را در حدود کاهش 0.2 تا 0.3 درصدی اعلام کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از فوربس، در حالی که بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران نگران پیامدهای ویروس کرونا بر روی اقتصاد چین هستند، نتایج مدل سنجی‌ها نشان می دهد که باید نگران رشد کل جهان بود و حتی در آمریکا که هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای چین قرار دارد، رشد اقتصادی می‌تواند به اندازه 0.2 درصد تا 0.4 درصد در سه ماهه نخست امسال تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا کاهش یابد.

ویروس کرونا بیش از 45 هزار نفر را در سطح جهان مبتلا کرده و جان بیش از 1100 نفر را گرفته است. احتمال دارد رشد اقتصادی امسال چین علاوه بر آن‌که نتواند در سطح شش درصدی هدف‌گذاری شده توسط مقامات قرار گیرد، به پنج درصد نیز کاهش پیدا کند.  

وزیر بهداشت ایران: پیک اصلی کرونا در هفته آتی است، مردم وحشت نکنند - اسپوتنیک ایران
وزیر بهداشت ایران: پیک اصلی کرونا در هفته آتی است، مردم وحشت نکنند

در حال حاضر چین 17 درصد کل تولید ناخالص داخلی جهان را در اختیار دارد و ایجاد مشکل در اقتصاد این کشور با توجه به اندازه اقتصاد و سهم بالای این کشور از سبد تجاری کشورهای مختلف قطعا روی کل کشورها تاثیر خواهد گذاشت. هم موسسه رتبه بندی " مودی" و هم بانک " بارکلی" در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصاد جهانی، رشد سال 2020 را 0.3 درصد کاهش داده اند؛ هر چند موسسه "آکسفورد اکونومیکس" در گزارشی امیدوارانه تر پیش بینی کرده است رشد اقتصادی جهان در سال 2020 به اندازه 0.2 درصد کاهش یابد.

پیشتر ریچارد کلاریدا، از مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا گفته بود ویروس کرونا یک مشکل جدی است که مصون ماندن اقتصاد آمریکا از پیامدهای آن تقریبا غیر ممکن خواهد بود. هر چند که لری کودلو، مشاور اقتصادی ترامپ معتقد است که ویروس کرونا پیامدهای اندکی روی اقتصاد آمریکا خواهد داشت اما مدل سنجی رشد نشان می دهد ویروس کرونا احتمالا باعث کاهش 0.2 درصدی تا 0.4 درصدی رشد اقتصادی آمریکا می‌شود.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала