نامزد جانشینی مرکل استعفا داد

© REUTERS / HANNIBAL HANSCHKEنامزد جانشینی مرکل استعفا داد
نامزد جانشینی مرکل استعفا داد - اسپوتنیک ایران
Telegram
رهبر حزب دموکرات مسیحی (حزب آنگلا مرکل) از رهبری این حزب و نیز نامزدی برای صدر اعظمی آلمان کناره گیری کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از دویچه وله، در پی بحران ایجاد شده در ایالت تورینگن، "آنه گرت کرامپ-کارن باوئر" رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان (حزب آنگلا مرکل) اعلام کرد که از مقام خود کناره‌ گیری می‌ کند.

کرامپ-کارن باوئر همچنین از انصراف از نامزدی احتمالی برای صدراعظمی آلمان خبر داد. او گفته تا تابستان امسال پروسه انتخاب نامزدی این حزب برای صدراعظمی را برنامه‌ریزی و حزبش را برای آینده آماده خواهد کرد.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel - اسپوتنیک ایران
شکست حزب مرکل در مجلس آلمان

توماس کمریش، نامزد حزب دموکرات‌های آزاد FDP که حزبش تنها پنج درصد کرسی‌های پارلمان ایالتی تورینگن را کسب کرده، روز ۵ فوریه (چهارشنبه گذشته) توانست با رأی حزب پوپولیست "آلترناتیو برای آلمان" و حزب دموکرات مسیحی به عنوان نخست‌وزیر این ایالت انتخاب شود.

این همکاری دمکرات مسیحی‌ ها و حزب دمکرات‌های آزاد با یک حزب پوپولیست با گرایش‌های راست افراطی، نوعی تابوشکنی و اقدام علیه مبانی دموکراسی تلقی شد که برخی تحولات دوران قبل از به قدرت‌ رسیدن نازی‌ ها در دوران قبل از جنگ جهانی دوم را تداعی می‌ کند و به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

کمریش تحت فشار فزاینده افکار عمومی، هم‌ حزبی‌ هایش و نیز حزب دموکرات مسیحی روز شنبه ناچار به استعفا شد. او پیشتر برگزاری مجدد انتخابات در تورینگن را به مجلس ایالتی تقاضا داده بود.

علیرغم این اقدامات اما شکستن تابوی همکاری با حزب راستگرا و پوپولیست آلترناتیو برای آلمان، پیامدهای سنگینی برای حزب دموکرات‌های آزاد و نیز حزب دموکرات مسیحی داشت که استعفای کرامپ-کارن باوئر اوج فعلی آن است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала