گمانه زنی جدیدی درباره زمان استیضاح ترامپ

© Photo / Ttarasiukپیش نویس قطعنامه استیضاح بایدن به کنگره آمریکا تقدیم شد
پیش نویس قطعنامه استیضاح بایدن به کنگره آمریکا تقدیم شد - اسپوتنیک ایران
Telegram
ممکن است در عید شکر گزاری در اواخر ماه نوامبر که روز جشن و تعطیلی در آمریکا است، استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهور این کشور اعلام شود.

به گزارش اسپوتنیک، این مطلب را کوین کرامر، سناتور جمهوری خواه به سی ان ان اعلام کرده است.

سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در مجلس سنای آمریکا حتی رهنمود های لازم در اینباره را به هم حزبی های خود داده و درباره مقررات مربوط به تشریفات برکناری رئیس جمهور از سمت خود برای آنها صحبت کرده است.

یادآور می شود «نانسی پلوسی»، رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا روز 3 مهرماه رسماً آغاز تحقیقات برای استیضاح رئیس‌جمهور این کشور را به دلیل مسائل مطرح‌شده در ارتباط با گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین اعلام کرد.

رسانه‌های آمریکا گزارش داده‌اند ترامپ در این مکالمه تلفنی تلاش کرده رئیس‌جمهور اوکراین را برای تحقیقات فساد از کسب و کار «جو بایدن» و پسر او «هانت» تحت فشار قرار دهد.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال اخیراً گزارش داد ترامپ در بخشی از آن مکالمه اعطای کمک نظامی به اوکراین را به انجام این تحقیقات منوط کرده است.

کلید زدن استیضاح روندی پیچیده و پر پیچ و خم دارد. رئیس‌جمهور را به دلیل ارتکاب هر جرم معمولی هم نمی‌توان استیضاح کرد و طبق بند 4 ماده 2 قانون اساسی آمریکا این کار فقط در صورتی مجاز است که او طبق ادله متفن مرتکب جرائم سنگینی مانند «خیانت، ارتشا و سایر تخلفات و جرائم مربوط به افراد عالی‌رتبه» شده باشد.

فرایند کار، از مجلس نمایندگان آغاز می‌شود و در صورتی که اکثریت قانونگذاران در این مجلس (نصف به علاوه یک) موافق استیضاح باشند، روند کار به جریان خواهد افتاد.

روز شکرگزاری یک تعطیلی ملی در آمریکا است و در این روز مردم به شکرانه برداشت محصولات جشنی برگزار می‌کنند. در آمریکا روز شکرگزاری در چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر  جشن گرفته  می‌شود.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала