پوتین و روحانی درباره ابتکار ایران برای امنیت در تنگه هرمز بحث و گفتگو کردند

© Sputnik / Aleksey Nikolskiy /  مراجعه به بانک تصاویر پوتین و روحانی درباره ابتکار ایران برای امنیت در تنگه هرمز بحث و گفتگو کردند
پوتین و روحانی درباره ابتکار ایران برای امنیت در تنگه هرمز بحث و گفتگو کردند - اسپوتنیک ایران
Telegram
حسن روحانی، هدف از ابتکار امنیت هرمز را ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان تنگه هرمز و تفاهم متقابل و روابط صلح‌آمیز و دوستانه میان آنها ذکر کرد.

به گزارش اسپوتنیک، براساس بیانیه منتشر شده در وب سایت رئیس جمهور ایران، روسای جمهور روسیه و ایران، ولادیمیر پوتین و حسن روحانی در مورد ابتکار امنیت ایران در تنگه هرمز گفتگو کردند. این نشست روز سه‌شنبه در حاشیه اجلاس سران اتحادیه اروپا در ایروان برگزار شد. در این بیانیه آمده است: "روسای جمهوری ایران و روسیه ... درباره طرح ارائه شده توسط رئیس جمهور ایران در سفر اخیر به نیویورک، معروف به" ابتکار عمل صلح هرمز"، گفتگو کردند."

روحانی در این دیدار برجام را به عنوان الگوی کارآمدی از موفقیت دیپلماسی چندجانبه برای حل و فصل مسائل بین المللی دانست و تاکید کرد: موفقیت این توافق مستلزم اجرای کامل تعهدات متقابل از سوی همه امضاکنندگان آن و حمایت همه کشورها از اجرای مفاد آن است. وی تصریح کرد که ایران از امضا کنندگان توافق برجام انتظار دارد در راستای اجرایی شدن آن اقدام نمایند و نقش مسکو در این زمینه حائز اهمیت است. روحانی همچنین حفظ صلح و ثبات در منطقه و از جمله خلیج‌فارس و تأمین آزادی و امنیت کشتی‌رانی در تنگه هرمز را سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران بر شمرد و گفت: امنیت و صلح پایدار در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز تنها با مشارکت کشورهای این منطقه تأمین می‌شود.

وی در مورد ابتکار امنیت هرمز گفت: این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتی‌رانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع نسبت به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در برمی‌گیرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز در این دیدار بار دیگر با حمایت از برجام و توافق هسته‌ای، تاکید کرد که مسکو همه تلاش خود را برای اجرای کامل تعهدات از سوی همه طرف های امضا کننده این توافق بکار می گیرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала