حمله ایران به آرامکو تجاوزی بدور از عقل

© AFP 2023 / FAYEZ NURELDINE ولي العهد الأمير محمد بن سلمان
ولي العهد الأمير محمد بن سلمان - اسپوتنیک ایران
Telegram
ولیعهد سعودی: حمله ایران به آرامکو یک تجاوز نظامی احمقانه بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از «سی بی اس نیوز»، بن سلمان ولیعهد سعودی حمله ایران به آرامکو را یک تجاوز نظامی احمقانه و فاقد از هرگونه مصلحت استراتژیک نامید.

ایران بارها اتهامات در خصوص حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را رد کرده است.

 بن سلمان در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی نامبرده که پرسید آیا با گفته مایک پمپئو موافقید که حمله ایران به تأسیسات نفتی آرامکو را یک «اقدام جنگی» نامید گفت: «کاملا موافقم».

به گفته ولیعهد سعودی، این حمله فاقد هرگونه هدف استراتژیک بود و فقط از روی حماقت انجام شد. فقط یک آدم بی خرد می توانست به تولیدکننده 5 درصد ذخیره انرژی جهان حمله کند.

پالایشگاه آرامکو عربستان سعودی - اسپوتنیک ایران
بازسازی آرامکو ماهها وقت می برد

بن سلمان متذکر شد که جامعه جهانی باید اقدامات سختگیرانه‌ای با هدف بازدارندگی ایران اتخاذ کند، درغیراینصورت ممکن است در آینده شاهد تشدید اوضاع باشیم که خطری برای منافع و امنیت جهانی خواهد بود.

شایان ذکر است، در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثیان یمنی برعهده گرفتند. اما «ائتلاف عربی» در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پمپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات این موضوع را اکیدا رد کرده است. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است، حتی خسارات حمله به آرامکو، بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978-1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала