توضیحات ظریف درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان

© REUTERS / Lucas Jacksonتوضیحات ظریف درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان
توضیحات ظریف درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر خارجه ایران در خصوص حمله حوثی ها به تاسیسات نفتی عربستان سعودی توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش اسپوتنیک، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران در گفتگو با شبکه سی بی سی آمریکا گفت: یمنی‌ها بصورت مستقل برد موشک های خود را افزایش داده اند  و به لطف آنها توانستند به تاسیسات نفتی عربستان حمله کنند.

ظریف افزود: واقعیت این است که یمنی‌ها تمامی تسلیحات خود را از طریق علی عبد الله صالح در دوران طولانی ریاست جمهوری وی و با پول عربستان خریداری کرده اند.

ریاض حمله احتمالی ایران به تأسیسات نفتی اش را اقدام جنگی خواند  - اسپوتنیک ایران
ریاض: حمله احتمالی ایران به تأسیسات نفتی "اقدام جنگی" است

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آمریکا معتقد است موشک‌های شلیک شده به تاسیسات نفتی عربستان از ایران شلیک شده اند، گفت:اجازه بدهید که آن‌ها تحقیقات خود را انجام دهند، زیرا این موشک‌ها از ایران شلیک نشده اند. تسلیحاتی که یمنی‌ها دارند با تسلیحاتی که ما می‌سازیم متفاوت هستند. به نظرم یمنی‌ها فن آوری و چگونگی افزایش برد موشک‌هایی را که هم اکنون دارند از طریق علی عبدالله صالح در اختیار دارند.

وزیر خارجه ایران همچنین تاکید کرد که عربستان سعودی هیچگونه شواهدی مبنی بر دخالت ایران در این حملات را نشان نداده است.

وی در ادامه در خصوص اینکه عربستان سعودی به خبرنگاران اجازه بازدید از تاسیسات نفتی خود را داده است و اینکه آن‌ها معتقدند که موشک‌ها از شمال شلیک شده اند و از جنوب و یمن شلیک نشده اند، گفت:هیچ شواهدی وجود ندارد که این موضوع روی داده باشد. سعودی‌ها یک نمایش را به راه انداخته اند. آن‌ها این موضوع را نتوانسته اند ثابت کنند. آن‌ها ادعا کرده اند که این تسلیحات ایرانی بوده اند. آن‌ها نتوانسته اند که مدرکی را نشان دهند. آن‌ها دورغ‌های زیادی را به دیگران نشان داده اند. آقای تیلرسون اعلام کرده است که برخی به رئیس جمهور ترامپ دروغ گفته اند که او وارد جنگ شود. آن‌ها این کار را انجام داده اند. به نظرم آمریکا به مقاماتی مسئوولیت پذیر در بخش امنیت ملی نیاز دارد. آن‌ها باید بین دروغ‌ها و واقعیت‌ها تفاوت قائل شوند تا این موضوع سبب نشود که برخی از سربازان آمریکایی برای رسیدن به اهداف خود در جنگ‌ها استفاده کنند.

شایان ذکر است، در تاریخ 14 سپتامبر 2019، تاسیسات نفتی شرکت آرامکو سعودی در شرق عربستان با چندین هواپیمای بدون سرنشین مورد حمله قرار گرفتند. مسئولیت این حمله را حوثی ها یمن برعهده گرفتند. اما "ائتلاف عربی" در حال جنگ در یمن به رهبری عربستان سعودی ، ایران را مسئول حمله به تأسیسات نفتی عربستان می داند. وزیر امور خارجه آمریكا ، مایك پومپئو نیز ایران را مقصر دانسته و در این راستا به عربستان سفر نمود. وزیر دفاع ایران و دیگر مقامات این موضوع را اکیدا رد کرده است. براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، این حادثه در عربستان سعودی در حال حاضر به جدی ترین وقفه در تأمین نفت در تاریخ منجر شده است، حتی خسارات حمله به آرامکو، بیش از خسارات ناشی از انقلاب اسلامی در ایران در سالهای 1978- 1979 و تحریم نفت پس از جنگ اعراب و اسرائیل در سال های 1973-1974 خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала