فعالیت ایران برای آماده سازی پنج ماهواره تحقیقاتی

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / فعالیت ایران برای آماده سازی پنج ماهواره تحقیقاتی
فعالیت ایران برای آماده سازی پنج ماهواره تحقیقاتی  - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر دفاع ایران از چهار یا پنج ماهواره تحقیقاتی این کشور خبر داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران اعلام کرد: این وزارتخانه در حال انجام کار بر روی چهار تا پنج ماهواره تحقیقاتی است.

وی در واکنش به اظهارات برخی رسانه های خارجی مبنی بر فعالیت سایت های ماهواره ای و موشکی در ایران، گفت: وزارت دفاع فعالیت های تحقیقاتی خود درباره پرتاب ماهواره و موشک را طبق یک برنامه مدون انجام می‌دهد؛ برخی در هر مرحله ای و هرزمان نکته‌ای را مشاهده می کنند برایشان سوال و مسأله ایجاد می شود، در حالی که این اقدامات یک فعالیت کاملا عادی است.

وزیر دفاع ایران با تاکید بر ادامه فعالیت های این وزارتخانه در زمینه پرتاب ماهواره گفت:  امسال چهار یا پنج ماهواره تحقیقاتی داریم که امیدواریم در زمان مناسب کار آنها با موفقیت انجام شود.

حاتمی افزود: فعالیت های تحقیقاتی ماهواره ای ما شفاف انجام می شود که ممکن است برخی با تصاویر ماهواره ای استباطی داشته باشند که موضوع خیلی پیچیده ای است؛ هرزمان هم این فعالیت و تحقیقات نتایج موفقیت آمیز داشته باشد خبر خوش آن را اطلاع رسانی می کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران اواخر مرداد ماه اعلام کرده بود که ماهواره مخابراتی «ناهید یک» آماده تحویل به وزارت دفاع است و به زودی برنامه ریزی لازم در خصوص پرتاب آن به مدار زمین صورت می گیرد؛ ماهواره ناهید ماهیت مخابراتی دارد و قرار است در مدار 250 کیلومتری زمین قرار گیرد.

محمد جواد آذری جهرمی افزود: مدت ماندگاری این ماهواره در فضا 2 و نیم  ماه است و علاوه بر ماموریت مخابراتی، قرار است فناوری جدید دانشمندان ایرانی مبنی بر باز و بسته کردن سلول های خورشیدی متحرک در مدار زمین را آزمایش کند.

وی با بیان اینکه آزمایش های لازم بر روی این ماهواره که قابلیت تصویربرداری هم دارد به اتمام رسیده است،  توضیح داد: برنامه و زمان دقیق پرتاب این تجهیز پیشرفته به مدار زمین توسط وزارت دفاع اعلام می شود اما، تحویل این ماهواره در آینده بسیار نزدیک خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала