اشتباهات دادگاه کلمبیا در حکم توقیف نفتکش ایرانی

© AFP 2022 / Atta Kenare اعلام میزان صادرات نفت ایران به چین
اعلام میزان صادرات نفت ایران به چین  - اسپوتنیک ایران
Telegram
در صدور حکم توقیف نفتکش ایرانی توسط دادگاه بخش کلمبیای واشنگتن اشتباهاتی رخ داده است.

به گزارش اسپوتنیک، دادگاه منطقه کلمبیا در آمریکا که حکم توقیف نفتکش ایرانی «آدریان دریا» و محموله نفت آن را صادر کرده، تاریخ توقیف این کشتی در جبل الطارق و نام آن را اشتباه نوشته است.

در خبر ها آمده بود که نام نفتکش «گریس 1» روز جمعه 16 اوت به «آدریان دریا»  و پرچم آن از پاناما به ایران تغییر کرده است. حکم دادگاه آمریکایی در همین روز نام قبلی آن را به کار برده و این در حالی است که روز آمریکا دست کم 8 ساعت و نیم دیرتر از تهران آغاز می‌شود.

اشتباه دیگر دادگاه آمریکایی این است که در حکم خود تاریخ ثبت شکایت علیه نفتکش ایرانی در این دادگاه را 16 نوامبر 2019 ذکر کرده که سه ماه دیگر فرامی رسد.

جلیل اسلامی معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی عصر جمعه از تغییر نام نفتکش گریس یک به "آدریان دریا" خبر داده و اعلام کرد که این نفتکش اکنون به سمت مدیترانه در حال حرکت است.

این مقام ایرانی بیان داشت: در روزهایی که نفتکش ایرانی گریس یک در توقیف جبل‌الطارق بود، پاناما به استفاده از این نفتکش پایان داد. بر اساس درخواست مالک کشتی در حال حاضر، نفتکش دارای پرچم جمهوری اسلامی ایران است.

آزادی نفتکش گریس، شکستی دیگر برای کاخ‌ سفید - اسپوتنیک ایران
آزادی نفتکش گریس، شکستی دیگر برای کاخ‌ سفید

معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی افزود: نام نفتکش گریس یک به "آدریان دریا" تغییر کرده است و مقصدی که برای پس از رفع توقیف ازسوی مالک کشتی اعلام شده مدیترانه است.

وی همچنین تاکید کرد که به نظر می‌رسد مشکل خاصی در ادامه دریانوردی این نفتکش به مدیترانه و مقصد بعدی آن وجود نداشته باشد.

اسلامی ابراز امیدواری کرد: از این اتفاقات برای کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و کشتی‌های مربوط به اموال و کالاهای ایرانی در دنیا تکرار نشود.

نفتکش ایرانی گریس یک (آدریان دریا) حدود ۴۰ روز پیش به بهانه بی‌اساس «نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه» ازسوی شناورهای نیروی دریای انگلیس در تنگه جبل‌الطارق توقیف شد. در پی توقیف این نفتکش برخی منابع خبری مدعی شدند که این نفتکش حامل سلاح بوده است اما دولت محلی منطقه جبل‌الطارق پس از انجام بررسی‌های آزمایشگاهی دقیق تأکید کرد که نفتکش گریس‌ یک تنها حامل نفت خام بوده است.

روز پنجشنبه دادگاه عالی جبل‌الطارق با بی‌اعتنایی به فشارها و درخواست رسمی آمریکا برای تمدید توقیف نفتکش گریس یک(آدریان دریا) حکم آزادی آن را صادر کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала