فرمول اصلی رهن و اجاره مسکن در بازار ایران

© Photo / IRNAفرمول اصلی رهن و اجاره مسکن در بازار ایران
فرمول اصلی رهن و اجاره مسکن در بازار ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
در بازار مسکن تهران موجران اغلب از یک قاعده در قیمت‌گذاری پیشنهادی ملک اجاری خود استفاده می‌کنند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اقتصادنیوز، افزایش تقاضا در بازار اجاره آپارتمان‌های نقلی در تهران رخدادی است که از تابستان سال گذشته و در پی جهش کم‌سابقه اجاره‌بها رخ داد. از سال گذشته بسیاری از متقاضیان سکونت در آپارتمان‌های 60 تا 80 مترمربعی ناگزیر به جست‌وجوی املاک تا 60 مترمربع که با بهای مناسب‌تری عرضه می‌شدند، روی آوردند و این وضعیت همچنان در بازار آپارتمان‌های اجاری حاکم است.

فرمول کلی تعیین نرخ اجاره‌ بها در بازار مسکن معادل یک‌ ششم و بعضا یک‌ پنجم ارزش معاملاتی هر ملک است، به این معنا که ارزش اجاری یک واحد آپارتمان 500 میلیون تومانی بین 60 تا 85 میلیون تومان است که با توجه به امکانات و موقعیت ملک، رقمی در این بازه به‌عنوان رقم رهن کامل آپارتمان مشخص شده و در صورت تمایل موجر، بخشی از آن با فرمول هریک میلیون تومان ودیعه معادل 30 هزار تومان اجاره ماهانه به اجاره‌بها تبدیل می‌شود.

اما جدای از این فرمول کلی، نگاهی به فایل‌های موجود در بازار مسکن نشان می‌دهد موجرانی که بنا دارند اجاره‌های 2 میلیون تومان به بالا از املاک نقلی تا 60 مترمربعی خود دریافت کنند، عمدتا به دریافت ودیعه 20 تا 40 میلیون تومانی بسنده می‌کنند، حتی اگر ارزش اجاری ملک آنها در مجموع بیش از رقم ودیعه و اجاره پیشنهادی آنها باشد. علت این نوع قیمت‌گذاری بضاعت محدود متقاضیان املاک نقلی در بازار اجاره است و موجران به خوبی می‌دانند وصول قطعی اجاره 2 میلیون تومانی یا بیشتر از این گروه دشوار است. از این رو در تعیین ودیعه پیشنهادی انعطاف نشان می‌دهند تا در عوض بالاترین اجاره ماهانه قابل وصول را از مستاجران خود دریافت کنند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала