وقتی خود انگلیسی ها به برتری نظامی ایران اعتراف می کنند!

© AFP 2022 / Fabrice Coffriniشرط لندن برای میزبانی نشست سران پنج قدرت بزرگ جهان
شرط لندن برای میزبانی نشست سران پنج قدرت بزرگ جهان  - اسپوتنیک ایران
Telegram
نشریه اکسپرس گزارش داد بر اساس شاخص قدرت نظامی «گلوبال فایر پاور» انگلیس از نظر نیروی انسانی، قدرت زمینی، دریایی و منابع نفتی، از ایران عقب‌تر است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان، نشریه اکسپرس نوشت: پایگاه اینترنتی ”گلوبال فایر پاور“ با بررسی و مقایسه قدرت نظامی ایران و بریتانیا بر اساس شاخص خاص خود به این نتیجه رسید که بریتانیا از نظر نیروی انسانی، قدرت زمینی، دریایی و منابع نفتی، از ایران عقب‌تر است.

این نشریه در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: به دنبال توقیف نفتکش «استنا ایمپرو» در تنگه هرمز، تنش‌ها بین ایران و بریتانیا به سطح جدیدی افزایش یافته است. جرمی هانت، وزیر خارجه (وقت) و فیلیپ هاموند، وزیر دارایی (وقت) بریتانیا، هر دو تایید کردند که دولت (وقت) ترزا می‌ در جستجوی راه حلی دیپلماتیک برای اجتناب از افزایش تنش‌ها بین ایران و بریتانیا خواهد بود. اما هر دوی آن‌ها پس از ترمیم کابینه که چهارشنبه در پی انتصاب بوریس جانسون به سمت نخست‌وزیری صورت گرفت، از سمت هایشان کنار رفتند. جانسون هنوز فاش نکرده است که چگونه می‌خواهد این بحران را حل کند.

پایگاه اینترنتی”گلوبال فایر پاور“ قدرت نظامی ایران و بریتانیا را در سال ۲۰۱۹ بررسی کرد و در میان ۱۳۷ کشوری که تاکنون قدرت نظامی شان را بررسی کرده است، این دو کشور را به ترتیب در رده‌های هشتم و چهاردهم قرار داد. این پایگاه اینترنتی با استفاده از فرمول کاملی که خود تهیه کرده است، موسوم به ”پاور ایندکس“ (شاخص قدرت)، قدرت نظامی کشور‌ها را ارزیابی می‌کند.

مجموع پرسنل نظامی ایران و بریتانیا به ترتیب ۸۷۳ هزار نفر و ۲۳۳ هزار نفر است. قدرت زمینی ایران بیشتر از قدرت زمینی بریتانیا است، چرا که ایران هزار و ۶۳۴ تانک دارد، در حالی که تعداد تانک‌های بریتانیا ۳۳۱ دستگاه است. ایران همچنین توپخانه‌های خودکششی، توپخانه‌های کششی و آر پی جی‌های بیشتری نسبت به بریتانیا دارد. مجموع تجهیزات دریایی ایران که شامل همه کشتی‌های موجود از جمله کشتی‌های کمکی است، بالغ بر ۳۹۵ فروند است. در حالی که بریتانیا با اختلاف فاحش، تنها ۷۶ کشتی نظامی دارد، که شامل ۲۲ کشتی گشت، ۱۳ ناو محافظ و ۶ ناوشکن است. ایران روزانه چهار میلیون و ۴۶۹ هزار بشکه نفت و بریتانیا ۹۱۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می‌کند.

نفتکش استنا ایمپرو هفت روز پیش در تنگه هرمز توقیف شد، یعنی دو هفته بعد از آنکه نیروی دریایی سلطنتی بریتانیا یک نفتکش  حامل نفت ایران را در آب‌های ساحلی جبل الطارق به اتهام نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه متوقف و توقیف کرد.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала