واکنش مسکو به خبر سرنگونی پهپاد ایرانی توسط امریکا

© Sputnik / Alexander Natruskin /  مراجعه به بانک تصاویر مسکو: تلاش هر چه بیشتری برای بازگشت به چارچوب اولیه برجام صورت گیرد
مسکو: تلاش هر چه بیشتری برای بازگشت به چارچوب اولیه برجام صورت گیرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه ضمن تفسیر خبرسرنگونی یک پهپاد ایرانی توسط امریکا اعلام کرد اوضاع در خلیج فارس نه فقط انفجاری است بلکه همچنین خطر شعله ور شدن آتش درگیری را به همراه دارد.

به گزارش اسپوتنیک، ریابکوف گفت:" تمرکز نیروها و وسایل نظامی کشورهای گوناگون  در خلیج فارس که وقوع هر حادثه ای ممکن است. مهمترین نکته جلوگیری از متشنج شدن اوضاع است".

معاون وزیر خارجه روسیه افزود:" متاسفیم که طرف امریکایی بر خلاف همه فراخوان های نه فقط ما بلکه دیگر اعضای جامعه بین المللی خط مشی افزایش تنش و وارد کردن حداکثر فشار بر ایران را با لجاجت ادامه می دهد. این خط مشی اشتباه بوده و خطر بروز مشکلات و تکان های جدید را به همراه دارد".

پشتر سید عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران اعلام کرد تهران هیچ پهپادی را نه در تنگه هرمز و نه در هیچ جای دیگر از دست نداده است.

​به گزارش اسپوتنیک، عراقچی ضمن تفسیر بیانیه دونالد ترامپ درباره سرنگونی یک پهپاد ایرانی در تنگه هرمز توسط نیروی دریایی ایالات متحده در توییتر نوشت:" ما هیچ پهپادی را نه در تنگه هرمز و نه در هیچ جای دیگر از دست نداده ایم. نگرانیم که نیروهای آمریکا پهپاد آمریکایی را به اشتباه ساقط کرده باشند!"

همچنین محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران اعلام کرده بود کشور وی از سرنگونی هیچ پهپاد خود خبر ندارد.

قبل از آن  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام کرده بود  که کشتی جنگی نیروی دریایی آمریکا پهپاد ایرانی را در تنگه هرمز نابود کرد.

رئیس جمهور آمریکا متذکر شد که پهپاد در حدود 900 متری از کشتی آمریکایی در تنگه هرمز پرواز می کرد. به گفته وی پهپاد امنیت کشتی آمریکایی را به خطر می انداخت. ترامپ دیگر کشورها را فراخواند از کشتی های خود محافظت بکنند.

ترامپ افزود:«این آخرین اقدام ایران در بین اقدامات تحریک آمیز و خصمانه زیاد ایران علیه کشتی هایی است که در آبهای بین المللی قرار دارند. آمریکا حق دفاع از پرسنل، منافع و تأسیسات خود را محفوظ می دارد».

در اعلامیه کتبی جاناتان هافمن سخنگوی رسمی وزارت دفاع آمریکا آمده است که این حادثه در ساعت 10.00 به وقت محلی رخ داد. باکسر در آبهای بین‌المللی در حال شناوری بود. پهپاد در فاصله خطرناکی به «باکسر» نزدیک شد. کشتی به حالت دفاعی درآمد و برای تأمین امنیت کشتی و خدمه خود دست به عملیات دفاعی علیه پهپاد زد.

 


نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала