ایران غنی‌سازی اورانیوم تا 5 درصد را آغاز خواهد کرد

© AP Photo / Ebrahim Norooziایران غنی‌سازی اورانیوم تا 5 درصد را آغاز خواهد کرد
ایران غنی‌سازی اورانیوم تا 5 درصد را آغاز خواهد کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
ایران غنی سازی اورانیوم را به منظور توسعه منابع انرژی خود به 5 درصد افزایش خواهد داد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از کانال تلویزیونی المیادین، علی اکبر ولایتی،  مشاور رهبر ایران در امور بین الملل امروز اظهار داشت که "ایران قصد دارد گام بعدی را در پاسخ به شکست شرکای اروپایی در انجام وظایف خود در زمینه معاهده هسته ای بردارد و از 7 ژوئیه غنی سازی اورانیوم را تا 5 درصد آغاز خواهد کرد.

روحانی: از 7 جولای به بعد، تولید پلوتونیوم در اراک را باز می گرداند - اسپوتنیک ایران
روحانی: از 7 جولای به بعد، رآکتور اراک را به حالت اولیه خود بازمی گردانیم

ولایتی گفت: چنین گامی در جهت توسعه انرژی هسته ای صلح آمیز است. ما به دنبال یک هدف کاملا صلح آمیز هستیم، زیرا اقتصاد و صنعت ما نیاز به برق دارد.

در 8 مه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، اعلام کرد تهران بخشی از وظایف خود تحت برنامه برجام را به حالت تعلیق درآورده است و دو ماه به دیگر اعضای باقی مانده در برجام برای عمل به تعهداتشان ذیل برجام زمان داد. توافق هسته ایران ژوئیه ۲۰۱۵ در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه 5+1 (شامل چین، فرانسه، روسیه، پادشاهی متحد بریتانیا، ایالات متحده آمریکا و آلمان) منعقد شد. توافق هسته‌ای با تهران با لغو تحریم های سازمان ملل متحد و اقدامات محدود کننده یک طرفه ایالات متحده و اتحادیه اروپا همراه بود.

بر اساس این توافق، ایران ملزم شد ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی کرده و ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای کم را تا 98 درصد قطع ‌کند، همچنین تعداد سانتریفیوژها را حدود دوسوم و حداقل به مدت 15 سال کاهش ‌دهد. 15 سال بعد، ایران موافقت کرده‌است که اورانیوم را بیش از 3.67 درصد غنی‌سازی نکند یا تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم جدید یا رآکتور آب‌سنگین جدیدی را نسازد. فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم به مدت 10 سال به یک تک ساختمان که از سانتریفیوژهای نسل اول استفاده می‌کند محدود خواهد بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала