مراسم کناره‌گیری امپراتور ژاپن+عکس

© REUTERS / Kim Kyung-Hoon آکی‌هیتو، امپراتور ژاپن از سلطنت کنار می رود
آکی‌هیتو، امپراتور ژاپن از سلطنت کنار می رود - اسپوتنیک ایران
Telegram
آکی‌هیتو، امپراتور ژاپن از سلطنت کنار می رود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از شبکه تلویزیونی ژاپن، روز 30 آوریل، امپراتور ژاپن با حضور در معبد آیین شینتو در کاخ سلطنتی در پایتخت ژاپن و اجرای مناسک ویژه، مراسم کناره‌گیری از مقام امپراتوری را آغاز کرد. با پایان دوره امپراتوری آکی‌هیتو، نارو‌هیتو، ولیعهد، به این مقام خواهد رسید.

مراسم کناره‌گیری با حضور شینزو آبه، نخست وزیر، شهبانو میچیکو، همسر امپراتور، ناروهیتو، ولیعهد و همسرش و روسای مجالس پارلمان و قضات دادگاه عالی برگزار‌شد. در پایان این مراسم، نخست وزیر رسما کناره‌گیری امپراتور آکی‌هیتو را اعلام کرد. در این مراسم، درباریان مهر سلطنتی را همراه با دو قلم از سه گنجینه مقدس شامل یک شمشر و یک قطعه جواهر را به معبد منتقل کردند. این اشیاء، همراه با یک آینه نماد سلطنت محسوب می‌شوند.

​آکی‌هیتو، 85 ساله، اولین امپراتور ژاپن در دویست سال اخیر است که از سلطنت کناره‌گیری می‌کند. سایر امپراتوران تا زمان مرگ مقام خود را حفظ کردند. کی‌هیتو در سال 1990 و در پی درگذشت امپراتور هیروهیتو به سلطنت رسید. او در سال 2016 به علت بیماری نسبت به استعفا از سلطنت ابراز تمایل کرد. در پی اعلام تمایل امپراتور به کناره‌گیری، دولت لایحه مربوط به مجوز این اقدام را به تصویب پارلمان رساند و زمینه قانونی برای اجرای خواست امپراتور فراهم گشت.

​امپراتور آکی‌هیتو اولین فرمانروای ژاپن است که زمامداری خود را پس از جنگ دوم و به عنوان یک پادشاه مشروطه آغاز کرد. او در دوره ولیعهدی با میچیکو، که دختری از خانواده‌های عادی ژاپنی بود، ازدواج کرد که نوعی سنت شکنی محسوب می‌شد. این دو در کنار حفظ سنت‌های کهن ژاپن، گام‌هایی در نوین‌سازی نهاد سلطنت برداشتند که از آن جمله حضور بیشتر در اجتماعات مردم و آمیزش با مردم عادی و سفر به خارج و پذیرایی از سران کشورهای دیگر به عنوان نماینده مردم ژاپن بوده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала