ظریف: ترامپ به دنبال جنگ با ایران نیست

© REUTERS / Lucas Jacksonظریف: ترامپ به دنبال جنگ با ایران نیست
ظریف: ترامپ به دنبال جنگ با ایران نیست - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با رویترز اعلام کرد که ایران دکترای دور زدن تحریم‌ دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران گفت: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به دنبال جنگ با ایران نیست ولی اقدامات ترامپ می تواند منجر به درگیری شود.وی در ادامه تاکید کرد: تصور نمی کنم که ترامپ به دنبال جنگ باشد. ولی این مساله نمی تواند اساسا مانعی برای جلوگیری از وقوع درگیری باشد.

ظریف: نیروهای آمریکایی برای عبور از تنگه هرمز باید با سپاه پاسداران صحبت کنند - اسپوتنیک ایران
ظریف: نیروهای آمریکایی برای عبور از تنگه هرمز باید با سپاه پاسداران صحبت کنند
ظریف اظهار داشت: گروه موسوم به " تیم بی" شامل جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی ترامپ را در مسیر درگیری با تهران قرار خواهد داد. کسانی که چنین سیاست هایی را طراحی می کنند، اساسا به دنبال دستیابی به یک راهکار از طریق مذاکره نیستند. ولی اجازه بدهید شفاف اعلام کنم که تهران به دنبال درگیری و تقابل نیست ولی دست از دفاع از خودش برنخواهد داشت.

وزیر خارجه ایران در ادامه گفت: ایران با احتیاط و ملاحظات لازم به سیاست های خطرناک ایالات متحده پاسخ خواهد داد. ایران هنوز به ناوهای جنگی آمریکایی اجازه عبور از تنگه هرمز را می دهد.

ظریف افزود: ایران هیچ برنامه‌ای برای پاسخ نظامی نخواهد داشت مگر آنکه ایالات متحده قوانین تعامل با نیروهای ایرانی را تغییر دهد. ما با احتیاط و ملاحظات لازم رفتار خواهیم کرد ولی این مساله بدان معنا نیست که اگر آمریکا قوانین بازی را تغییر دهد، یا قوانین تعامل را تغییر دهد، قادر خواهد بود به همین روال ادامه دهد.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به سئوالی درباره اینکه "آیا کشتی های جنگی آمریکایی هنوز می توانند از تنگه هرمز عبور کنند"، تاکید کرد: کشتی ها می توانند از طریق تنگه هرمز عبور کنند. اگر آمریکا بخواهد قوانین تعامل، قوانین بازی و کانال های ارتباطی و پروتکل های موجود را حفظ کند، ما قصد انجام هیچ گونه اقدامی را نخواهیم داشت، علی رغم این واقعیت که حضور آمریکا در خلیج فارس را بی ثبات کننده می دانیم.

محمد جواد ظریف در واکنش به تحریم های آمریکا علیه تهران نیز گفت: ایران در برابر تحریم های آمریکا مقاومت خواهد کرد. منظور من این است که همواره راهکارهایی برای دور زدن تحریم ها وجود دارد. ما در این زمینه دکترا داریم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала