تلاش آمریکا برای صفر شدن صادرات نفت ایران و پاسخ وزارت نفت

© AP Photo / Vahid Salemiتلاش آمریکا برای صفر شدن صادرات نفت ایران و پاسخ وزارت نفت
تلاش آمریکا برای صفر شدن صادرات نفت ایران و پاسخ وزارت نفت - اسپوتنیک ایران
Telegram
یکی از مقامات وزارت نفت ایران بیان داشت که آمریکا آنطور که به ادعاهای خود برای صفر شدن صادرات نفت ایران نرسید، در آینده نیز به این هدف دست نمی یابد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری تسنیم، تلاش آمریکا برای صفر کردن صادرات نفت ایران، سناریوی 4 نوامبر 2018 را یه یاد می آورد که در آن آمریکا با استفاده از تمامی ابزارهای رسانه‌ای خود در تمام جهان این ادعا را پخش کرده بود که صادرات نفت ایران تا 4 نوامبر 2018 به صفر می‌رسد.
در تاریخ 2 نوامبر 2018 خبر از معافیت‌های خرید نفت ایران برای 8 کشور انتشار یافت و در واقع آمریکا تلاش کرد عدم موفقیت خود در به صفر رساندن صادرات نفت ایران را با اعمال معافیت به 8 کشور خریدار عمده نفت ایران پوشانده و این‌گونه در جهان ظاهرسازی کند که اگر صادرات نفت ایران تا 4 نوامبر به صفر نرسیده، این خواست آمریکا بوده و قرار است به‌تدریج این صادرات به صفر برسد.
امروز خبر دیگری توسط کاخ سفید منتشر شد که طبق آن این معافیت برای کشورهای خریدار نفت ایران تمدید نمی شود.
همچنین 2 می 2019 (10 روز دیگر) برای توقف معافیت خرید نفت ایران برای 8 کشور دارای این معافیت اعلام شده است.

آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کند - اسپوتنیک ایران
آمریکا تحریم های جدیدی علیه ایران وضع می کند

یک مقام آگاه در مجموعه وزارت نفت در این خصوص بیان داشت: "چه معافیت‌ها ادامه یابد و چه ادامه نیابد، صادرات نفت ایران در هیچ شرایطی صفر نخواهد شد؛ مگر آنکه مقامات ایران در شرایطی تصمیم به توقف صادرات نفت بگیرند که چنین شرایطی فعلاً مطرح نیست".
وی در پاسخ به اینکه "آیا اقدام عاجلی از سوی ایران برای رفع تأثیر توقف معافیت خرید نفت از کشورمان تا 10 روز آینده صورت می‌گیرد؟"، خاطر نشان کرد: "نیاز به اقدام عاجلی نیست، ما از گذشته تمامی سناریوهای محتمل و شرایط پیشِ‌روی صادرات نفت کشورمان را رصد، بررسی و تحلیل کرده‌ایم و برای هر نوع شرایطی، اقدامات مورد نیاز در برنامه‌های از پیش تدوین‌شده، دیده شده است و این‌طور نیست که ایران برای صادرات نفت خودش منتظر تصمیم یا عدم‌تصمیم آمریکا باشد".
این مقام آگاه در وزارت نفت افزود: "تلاش آمریکا همواره ضربه زدن به ایران بوده و ما سالها تجربه را در خصوص بی‌اثرکردن تلاش‌های دشمنان برای ضربه زدن به کشورمان داریم؛ از این تجارب استفاده می‌کنیم و همان‌گونه که آمریکا در 4 نوامبرِ ادعایی خود به هدف صفر شدن صادرات نفت ایران نرسید، نه‌تنها در 10 روز آینده، بلکه در ماهها و سالهای آینده نیز به این هدف خود نمی‌رسد".بازار جهانی نفت، به نفت ایران نیاز دارد و ما هم راهکارهای متنوع و متعددی برای فروش نفت کشورمان داریم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала