نامه وزیر خارجه ایران به سازمان ملل

CC BY 4.0 / Tasnim News Agency / محمد جواد ظریف
محمد جواد ظریف - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر خارجه ایران در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که آمریکا مسئول عواقب ماجراجویی علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

واکنش روسیه به اقدام آمریکا در قراردادن سپاه در فهرست گروه های تروریستی - اسپوتنیک ایران
واکنش روسیه به اقدام آمریکا علیه سپاه
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری مهر، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن اشاره به اقدام بی سابقه دولت  فعلی ایالات متحده آمریکا در قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شاخه‌ای رسمی از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، در فهرست  "سازمان‌های تروریستی خارجی"خود نوشت: جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید این اقدام بی اساس و تحریک آمیز، آن را اقدامی خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران و خطر عمده‌ای برای صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی می‌داند.
ظریف در ادامه این نامه خطاب به دبیرکل سازمان ملل آورده است: این حرکت که قبلاً هیچگاه سابقه نداشته است حتی برای این رژیم ایالات متحده که پیش از این تحریم‌ها و اقدام‌های یکجانبه غیرقانونی زیادی صورت داده بود، نقض آشکار اصول مسلم حقوق بین الملل و منشور ملل متحد از جمله اصل برابری حاکمیت دولت‌ها است.

وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد: این حرکت تحریک آمیز تنش‌ها را به سطحی تقابلی و غیرقابل کنترل می‌رساند و خطر حوادث و وقایع را در منطقه‌ای که پیش از این هم با چالش‌های بی شماری مواجه بوده، افزایش می‌دهد. بدیهی است رژیم ایالات متحده امریکا همراه با کسانی که به صورت علنی مشارکت و تأثیرگذاری در این اقدام را پذیرفته اند و همچنین دو یا سه رژیم دست نشانده‌ای که از اینکار حمایت کرده اند، تمامی مسئولیت‌های عواقب خطرناک این اقدام ماجراجویانه را برعهده خواهند داشت.

در این نامه همچنین تذکر داده شده است، برخلاف آمریکا و متحدان منطقه‌ای آن که همواره حامی گروه‌های افراطی و تروریست‌ها در منطقه غرب آسیا بوده‌اند، کما اینکه از جمله توسط رئیس جمهور فعلی ایالات متحده در زمان مبارزات انتخاباتی اش صراحتاً پذیرفته شد، نیروهای مسلح ایران از جمله و به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیوسته در خط مقدم مقابله با تروریسم و افراطی‌گری در منطقه بوده اند. نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مقابله با گروه‌های تروریستی مورد تحریم شورای امنیت نظیر القاعده، داعش،النصره و سایر گروه‌های تروریستی در منطقه از سوی مردم و دولت‌های آسیب‌دیده همواره شایسته توجه و تقدیر بوده است.

وزیر امور خارجه ایران خطاب به گوترش دبیرکل سازمان ملل نوشت: در اقدامی متقابل در برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران رژیم ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمامی نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» اعلام می‌کند. این فرماندهی مسئولیت اجرای سیاست‌های تروریستی دولت امریکا علیه منطقه غرب آسیا را با هدف قراردادن عامدانه غیرنظامیان برای پیشبرد سیاست‌های خصمانه ایالات متحده برعهده داشته است.
سنتکام (ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا) امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و جان افراد بی‌گناه ایرانی و غیرایرانی را به خطر انداخته است که از آن جمله حمله وحشیانه و عامدانه به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۱۳۶۷، همدستی در کشتار مردم یمن و دیگر شهروندان غیر نظامی در غرب آسیا را می‌توان نام برد.

جمهوری اسلامی ایران همچنین تصریح می‌کند با وجود اقدام‌های متعدد مستقیم و غیرمستقیم صورت گرفته از سوی سنتکام که ذات تروریستی دارد، اعلان این نهاد دولتی به عنوان یک سازمان تروریستی از سوی ایران فقط براساس عمل متقابل است و نباید تغییر در موضع حقوقی ایران در ارتباط با اصل برابری حاکمیت دولت‌ها و تعریف تروریسم تلقی شود.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала