قیمت مرغ در ایران کاهش می یابد

© Sputnik / Pavel Lisitsyn /  مراجعه به بانک تصاویر قیمت مرغ در ایران کاهش می یابد
قیمت مرغ در ایران کاهش می یابد - اسپوتنیک ایران
Telegram
رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران اعلام کرد که با جوجه‌ریزی 120 و 127 میلیون قطعه در دی و بهمن قطعاً مشکلی در اسفند و فروردین وجود نخواهد داشت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم؛ غلامعلی فارغی، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق ایران گفت: در شرایطی که در جنگ اقتصادی هستیم انتظار می‌رود بخش دولتی، بخش خصوصی را جدّی گرفته و در تصمیمات مشارکت بدهد تا بتوانیم با کمترین هزینه به‌کمک هم این بحران را پشت سر بگذاریم.

مرغ و گوشت با قیمت تنظیم شده تا پایان تعطیلات عید توزیع می شود - اسپوتنیک ایران
مرغ و گوشت با قیمت تنظیم شده تا پایان تعطیلات عید توزیع می شود
وی افزود: بخش دولتی به نظرات کارشناسی بخش خصوصی توجه نکرده و با تصمیمات مبتنی بر اطلاعات ناقص و گاهی نادرست بخش را دچار سردرگمی و خسارات جبران‌ناپذیر می‌کنند و با اعلام قیمت‌های غیرعملیاتی انتظارات مردم را افزایش داده و چالش و درگیری بین مسئولین نظارتی و تولیدکننده را سبب می‌شود.

رییس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: وقتی مبانی قیمت‌گذاری بر اساس ذرت 13000 ریال و کنجاله سویا 24500 ریال صورت می‌گیرد، تولیدکنندگان قادر به تهیه نهاده با قیمت‌های فوق نیستند و قطعاً قیمت فوق غیرعملیاتی و به‌ضرر تمام تولیدکنندگان اعم از تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه و گوشت مرغ و تخم‌مرغ است.

فارغی گفت: بر اساس کارگروه برنامه‌ریزی تولید میزان تولید جوجه یک‌روزه از دی ماه به بعد به‌میزان حداقل 14% نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده تا نگرانی از نظر تولید گوشت مرغ در اسفندماه و عید نوروز و ماه مبارک رمضان وجود نداشته باشد‌.

وی گفت: با جوجه‌ریزی 120 و 127 میلیون قطعه جوجه در دی و بهمن قطعاً مشکلی در اسفند و فروردین وجود نخواهد داشت و اگر نهاده‌ها مثل ذرت، کنجاله سویا، دارو و واکسن به‌قیمت اعلامی تحویل تولیدکننده گردد، قطعاً قیمت مرغ کاهش پیدا خواهد کرد، در غیر این صورت نگرانی از مازاد تولید و ضرر و زیان تولیدکنندگان باید داشته باشیم.

این مقام مسئول گفت: اگر جوجه‌ریزی فوق درست باشد چرا وضعیت بازار بیانگر کاهش تولید می‌باشد؟ تولید جوجه یک‌روزه به تعدادی که اعلام گردید اتفاق افتاده است ولی عوامل دیگری در کاهش تولید ماههای گذشته اتفاق افتاده که چندان ربطی به تولیدکنندگان ندارد، از جمله عدم تأمین نهاده و انتشار بیماری نیوکاسل در استان‌های شمالی و… که نیاز به بررسی کارشناسی دارد.

تورم گوشت در ایران به بیش از 90 درصد رسید - اسپوتنیک ایران
تورم گوشت در ایران به بیش از 90 درصد رسید
وی گفت: به‌جای فرافکنی و متهم نمودن تولیدکنندگان و زیر سؤال بردن مبانی آماری ضروری است دور یک میز به‌صورت واقعی عوامل مؤثر بررسی و برای رفع آنها تصمیمات لازم اتخاذ گردد وگرنه تصمیمات عجولانه و خلق‌الساعه و غیرکارشناسی این صنعت را دچار چالش جدّی خواهد کرد.

وی اظهار داشت: تولیدکنندگان به‌جدّ مخالف هرگونه واردات هستند و بارها اعلام نمودند در صورت تأمین بموقع و به‌مقدار کافی نهاده‌ها اعم از دان، دارو و واکسن، با توجه به خالی بودن 50% ظرفیت تولید کشور آماده تأمین نیاز کشور به‌هرمیزان هستند.

فارغی یادآور شد: واردات در این شرایط ظلم نابخشودنی در حق تولید کشور و آن هم در سال اقتصاد مقاومتی و کمبود ارز و مشکل اشتغال می‌باشد و اصولاً باید افراد تصمیم‌گیر در مقابل ملت شریف ایران پاسخگوی تصمیمات خود باشند و بالا رفتن قیمت مرغ نمی‌تواند به‌تنهایی علت این تصمیم غیرکارشناسی و غیرمنصفانه باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала