گزارش و تحلیل

انتقام بزرگ

Telegram
بازی فوتبال یکبار دیگر نشان داد که می تواند صحنه تصفیه حساب های سیاسی میان کشورها باشد.

هر کس که پیگیر اوضاع سیاسی منطقه و بازی های آسیایی بود قطعا می تواند بگوید که حساس ترین بازی ها در جام ملت های آسیا به بازی قطر-عربستان و قطر- امارات تعلق داشت.
علیرغم اینکه تیم قطر با شدید ترین فشارهای روحی روانی از طرف اماراتی ها مواجه بود توانست در زمین آنها به یک پیروزی بزرگ دست یابد که تلافی همه تحریم ها و محاصره های برادران عرب و همسایه به حساب می آمد.
علیرغم اینکه اماراتی ها همه قوانین ورزشی را زیر پا گذاشتند و نه به تماشاچی های قطری اجازه حضور دادند و نه حتی اجازه دادند پرچم قطر بالا برود و یا اینکه سرود ملی آنها نواخته شود باز هم قطری ها توانستند به پیروزی دست یابند و به جای اینکه رفتار زشت تماشاگران اماراتی منجر به تضعیف روحیه بازیکنان گردد توانستند از این ماجرا به نفع تقویت انگیزه و روحیه بازیکنان استفاده کنند.
در واقع دیگر حتی برای بازیکنان قطر اصلا اهمیت ندارد در بازی با ژاپن پیروز شوند وجام را به دست آورند یا نه چون همین که توانستند بر علیه امارات و عربستان سعودی به پیروزی دست یابند عملا دل مردم قطر را شاد کرده اند.
نکته قابل تامل در این ماجرا این است که سیاست چه قدر توانسته روی مردم امارات تاثیر بگذارد که روحیه ورزشکاری خود را فراموش کنند و با همسایگان خود مانند دشمن رفتار کنند.

شکست رویکرد آمریکا در خاور میانه - اسپوتنیک ایران
گزارش و تحلیل
شکست رویکرد آمریکا در خاور میانه
همسایگانی که تا همین چند صباح پیش به عنوان اهالی کشور برادر به حساب می آمدند و حتی برای ورود و خروج نیاز به ویزا به کشورهای یکدیگر نداشتند.
البته رفتار اماراتی ها نشان داد که این کینه و نفرت تازه نبوده و از قدیم در میان اینها وجود داشته وفقط امروزه به صورت علنی بروز کرده.
حالا ماجرای جالب این است که آمریکایی ها بدون توجه به این کینه ها و نفرت های موجود میان تصمیم دارند جبهه متحد و یا ناتوی عربی بر علیه ایران ایجاد کنند.
بدیهی است که همین یک نکته می تواند نشانه بر این باشد که آمریکایی ها به هیچ وجه شرایط منطقه را درک نمی کنند و سیاست های سردرگم آنها به در و دیوار می زند.
جای تاسف دارد که برخی سیاست مداران کشورهای عرب همسایه ایران هم تحت تاثیر این سیاست های ایالات متحده قرار دارند و به جای اینکه به فکر اصلاح رفتار خود با همسایگان خود باشند به دنبال افزایش تنش و تشنج می باشند.
اینها هنوز نتوانسته اند درک کنند که ترامپ تا دو سال دیگر رییس جمهوری خواهد ماند وشاید حد اکثر تا شش سال دیگر در قدرت باشد اما همسایگانشان تا ابد قرار است کنار آنها باشند و منافع ملی آنها اقتضا می کند تا کینه و دشمنی و خصومت با همسایگانشان را رفع کنند نه اینکه این خصومت ها را ارتقا بخشند.
در پایان باید به کشورهایی که در زمره ایالات متحده قرار دارند باید گفت بد نیست یک بار هم که شده سخنان مقامات آمریکایی را قرقره کنند و ببینند آنها اظهار می دارند برای چه کاری نیروهایشان در این منطقه حضور دارند (حفظ منافع ملی آمریکا) و (حفظ امنیت اسراییل).
آیا یک بار شده که حتی یک مقام دان پایه آمریکایی اظهار دارد که برای حمایت مثلا از عربستان سعودی و یا امارات عربی متحده نیرو به این منطقه فرستاده اند؟

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала