دلیل ترامپ برای معافیت تحریم های نفتی برخی از کشورها

© AP Photo / Alex Brandonدلیل ترامپ برای معافیت تحریم های نفتی برخی از کشورها
دلیل ترامپ برای معافیت تحریم های نفتی برخی از کشورها - اسپوتنیک ایران
Telegram
رییس‌جمهور آمریکا ضعیف بودن بازار جهانی نفت و جلوگیری از افزایش چشمگیر قیمت جهانی نفت را به عنوان توجیهی برای اعمال معافیت از تحریم‌های نفتی ایران بر چند کشور اعلام کرد.

معافیت هشت کشور از اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران - اسپوتنیک ایران
معافیت هشت کشور از اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران
به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا؛ دونالد ترامپ در نشستی خبری خود در کاخ سفید گفت: نمی‌خواهم قیمت نفت را به بشکه‌ای 100 یا 150 دلار افزایش دهم.

وی همچنین در این‌باره افزود: شما یک مونوپولی به اسم اوپک دارید و من آن را دوست ندارم.

هشت کشور از جمله چین، هند، ایتالیا، یونان، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه معافیت‌های موقتی را دریافت کرده‌اند که آن‌ها را مجاز می‌کند تا به خرید نفت ایران ادمه دهند، اگرچه دولت آمریکا می‌گوید ان‌ها باید نشان بدهند که در راستای رساندن این واردات به صفر کار می‌کنند. انتظار می‌رود این معافیت‌ها 180 روز دوام بیاورند، اگرچه قابل تمدید هستند. تصمیم برای ضادر کردن معافیت‌ها موجب ایجاد شکافی میان حامیان ترامپ و متحدان محافظه‌کار شد.

تمرکز دونالد ترامپ بر قیمت‌های جهانی نفت در صورت آن که کشورها ی دیگر کاهش نفت ایران در بازار جهانی را نتوانند یا نخواهند جبران کنند، ممکن است قابلیت او را برای خاتمه بخشیدن بر معافیت‌ها محدود کند.

رئیس جمهور آمریکا به دنبال خروج خود از توافق هسته‌ای 2015، تحریم‌های نفتی و افتصادی ایران را در روز دوشنبه اعمال کرد. او در این باره گفته بود که این توافق بسیار ضعیف است و او می‌خواهد با کاهش سود نفتی ایران کاری کند تا این کشور از «بلندپروازی‌های هسته‌ای خود» و «حمایت از تروریسم در منطقه خاورمیانه » دست بکشد.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала