ساخت ماده مصنوعی حساس در برابر دما

© Fotolia / Bogdanhodaساخت ماده مصنوعی حساس در برابر دما
ساخت ماده مصنوعی حساس در برابر دما - اسپوتنیک ایران
Telegram
این ماده می تواند وضعیت رسانش گرمایی خود را تغییر بدهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ساینس دیلی، محققان دانشگاه ناتینگهام در انگلیس در حال توسعه یک ماده کامپوزیتی جدید هستند که قادر است دمای خود را نسبت به محیط اطراف تنظیم کند.

در این تحقیقات برای ساخت یک ماده مصنوعی حساس در برابر دما، از یک مجموعه میکروکانال به همراه مایعات فعال استفاده شده است. در ساخت این ماده تدابیری اتخاذ شده است که بتواند وضعیت رسانش گرمایی خود را تغییر داده و دمای خود را نسبت به محیط اطراف تنظیم کند.

ماهواره امریکا لحظه افزایش دما درهواپیمای ایرباس روسیه را ثبت کرده - اسپوتنیک ایران
ماهواره امریکا لحظه افزایش دما در هواپیمای ایرباس روسیه را ثبت کرده

در بدن پستانداران و گیاهان به طور طبیعی از جریان مایعات به منظور تنظیم دمای بدن نسبت به محیط اطراف و جذب انرژی خورشیدی از طریق فتوسنتز استفاده می شود.

به گفته محققان، این ماده جدید به عنوان یک سیستم تنظیم کننده دما برای زخم های ناشی از سوختگی و خنک کرده سطح پوست و همچنین تسریع و نظارت بر فرآیند بهبود زخم کاربرد دارد. همچنین این ماده در سفرهای فضایی که پرتوهای خورشید بار گرمایی زیادی را به بدنه فضاپیما وارد می کند، کاربرد دارد.

در واقع این ماده علاوه بر محافظت از بدنه فضاپیما از طریق جذب انرژی خورشید و بازیافت آن در سیستم گردش مایعات، امکان جذب و ذخیره انرژی خورشید را به شکل انرژی الکتریکی یا گرمایی درون فضاپیما فراهم می کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала