عدم تمایل ترامپ به لغو قرارداد بزرگ تسلیحاتی با عربستان + ویدئو

© Matt H. Wade / Wikipediaعدم تمایل ترامپ به لغو قرارداد بزرگ تسلیحاتی با عربستان + ویدئو
عدم تمایل ترامپ به لغو قرارداد بزرگ تسلیحاتی با عربستان + ویدئو - اسپوتنیک ایران
Telegram
دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد ترجیح می دهد قرارداد 110 میلیارد دلاری فروش تسلیحات با عربستان سعودی را لغو نکند.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از NBC News، ترامپ گفته ترجیح می دهد به عنوان مجازات عربستان این قرارداد بزرگ تسلیحاتی لغو نشود.
این در حالی است که پیشتر دادستان کل عربستان سعودی کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد به خاطر بروز درگیری در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه را تائید کرد و مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که برای بررسی پرونده خاشقجی به عربستان و ترکیه سفر کرده بود، روز پنج شنبه اعلام کرده بود که کشورش ماجرای ناپدیدشدن این روزنامه نگار را بسیار جدی گرفته و منتظر نتیجه تحقیقات درباره سرنوشت وی است.

 

 

دادستان کل عربستان اعلام کرد در رابطه با قتل خاشقجی مقامات این کشور تصمیم گرفتند ژنرال احمد عسیری، مقام اطلاعاتی را برکنار کرده و وی را از سمت مشاور دربار سعودی کنار بگذارند. به گفته دادستان کل همچنین سعود الکهتانی، مشاور ولیعهد از سمت خود برکنار شده است.
به گفته مقامات سعودی، خاشقجی به خاطر بروز درگیری در کنسولگری این کشور در استانبول ترکیه با افرادی که به دیدار وی امده بودند، کشته شده است اما توضیح داده نمی شود که چه کسانی بودند. در رابطه با این قضیه 18 نفر از اتباع سعودی بازداشت شده اند. دادستان کل سعودی اعلام کرد تحقیقات درباره مرگ جمال خاشقجی ادامه دارد.

جمال خاشقجی دوم اکتبر برای کارهای مربوط به مدارکش وارد کنسولگری عربستان در استانبول شده و به‌گفته نامزدش که منتظر او بوده، دیگر از ساختمان بیرون نیامد. مقامات سعودی ادعا کرده‌اند که این نویسنده و روزنامه‌نگار 59ساله از کنسولگری خارج شده است، اما رسانه‌ها گزارش‌هایی مبنی بر به‌قتل رسیدن و تکه تکه شدن جسد او در کنسولگری عربستان منتشر کرده‌اند.
پیشتر محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در تماسی با "جرد کوشنر" داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، دست داشتن ریاض در ناپدید شدن "خاشقجی" را رد کرده بود.
همچنین سرکنسول عربستان در ترکیه به طور ناگهانی خاک ترکیه را ترک کرد و بسیاری این موضوع را به عنوان فرار پیش از اثبات جرم تلقی کردند.
مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا که برای بررسی پرونده خاشقجی به عربستان و ترکیه سفر کرده بود، روز پنج شنبه اعلام کرده بود که کشورش ماجرای ناپدیدشدن این روزنامه نگار را بسیار جدی گرفته و منتظر نتیجه تحقیقات درباره سرنوشت وی است.

 

 

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала