توصیه تحلیلگر انگلیسی به شاه سعودی

© AP Photo / Hassan Ammarتوصیه تحلیلگر انگلیسی به شاه سعودی
توصیه تحلیلگر انگلیسی به شاه سعودی - اسپوتنیک ایران
Telegram
تحلیلگر ارشد روزنامه «گاردین» با هشدار درباره مواضع محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در یادداشتی نوشت ملک سلمان باید خاطراتش درباره سرنوشت محمدرضا پهلوی، آخرین شاه ایران را در اختیار پسر مورد علاقه‌اش قرار دهد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از نامه نیوز ، این رسانه انگلیسی در یادداشتی به قلم یک کارشناس مسائل عربستان سعودی و ایران از شاه سعودی خواسته که به محمد بن سلمان پسرش سرنوشت «محمدرضا شاه پهلوی»، دیکتاتور مخلوع ایران را گوشزد کند.
«دیلیپ هایرو» کارشناس مسائل کشورهای اسلامی و مولف کتاب درباره مسائل مربوط به عربستان سعودی و ایران، در روزنامه «گاردین» یادداشتی با این عنوان نوشته است: «محمد بن سلمان هرگز اصلاح‌گر نبود و اوضاع کنونی این موضوع را ثابت کرده است».
او یادداشت خود را با دستور ولی‌عهد عربستان سعودی برای آزادی رانندگی زنان در این کشور و استقبال بسیاری از رسانه‌های غربی آغاز کرد، رسانه‌هایی که به گفته او بلافاصله محمد بن سلمان را طرفدار آزادی خواهی و نوسازی خواندند.
این کارشناس می‌نویسد: «آنچه (درباره آزادی رانندگی زنان) اتفاق افتاد، اصلا هیچ ارتباطی با اصلاحات نداشت. از بسیاری جهات ولی‌عهد بیشتر از حاکمان قبلی عربستان سعودی مستبد بوده است و قضیه ناپدید شدن جمال خاشقچی در کنسولگری سعودی نباید آنچنان هم شوکه‌کننده باشد به نحوی که انگار این اولین بار است که او چنین کاری انجام داده است».
هایرو ادامه داد: «تابستان سال 2017 حدود 30 روحانی، نویسنده و روشنفکر سعودی به خاطر ابراز عقیده و اعلام مخالفتشان با سیاست‌های بن سلمان زندانی شدند. بعد از همین بازداشت‌ها بود که خاشقچی دستگیری خوشد را قریب‌الوقوع دید و به واشنگتن گریخت. او بعد از 30 سال کار در زمینه‌ روزنامه‌نگاری شناخته شده بود و بعد از انتقادهایش در دسامبر 2016 از مواضع دونالد ترامپ رئیس‌جمهور منتخب وقت، اجازه انتشار یادداشت‌ها و حضور در چند شبکه تلویزیونی را نیافته بود».

جزئیات جالب دیدار اخیر وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد سعودی درباره خاشقچی - اسپوتنیک ایران
جزئیات جالب دیدار اخیر وزیر خارجه آمریکا و ولیعهد سعودی درباره خاشقچی

وی در ادامه به یادداشت‌های انتقادی خاشقچی در روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» درباره مواضع ولی‌عهد سعودی در زمینه محاصره قطر، ربایش «سعد الحریری» نخست‌وزیر لبنان و همچنین سرکوب منتقدان و رسانه‌ها در عربستان سعودی پرداخت.
تحلیلگر روزنامه «گاردین» همچنین به اقدامات «محمد بن سلمان» در تحکیم قدرت خود در عربستان سعودی از زمان تعیینش به عنوان ولی‌عهد اشاره کرد و نوشت: «بن سلمان این اقدامات را با ماسک کارزار مقابله با فساد و با تایید پدرش انجام داد و در نوامبر 2017 تعداد 326 بازرگان و شاهزاده را در هتل ریتز کارلتون زندانی کرد».
وی افزود: «(اقدامات بن سلمان به بهانه مقابله با فساد) بالاترین درجه از اقدامات صورت گرفته در پادشاهی به منظور برداشتن رقبا بوده است که شامل فرزندان ملک عبدالله پادشاه قبلی هم شد تا جایی که پسر او شاهزاده متعب از فرماندهی گارد ملی برچیده شد».
در یادداشت آمده است: «بعد از بازداشت زنان فعال در زمینه حقوق بانوان در رسانه‌های دولتی اتهام خیانت زده شد و همچنین تلویحا آنها را به دریافت پول از قطر متهم کردند. البته به لطف حامیان حقوق زنان و سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشر، موضوع فعالان حقوق زن همچنان سر زبان‌ها است اما از سرنوشت روحانیون، نویسندگان و روشنفکران مخالف که بدون هرگونه محاکمه و برگزاری دادگاه در بازداشت به سر می‌برند، خبری در دست نیست. همچنین از سرنوشت 56 تن از بازداشت‌شدگان در هتل ریتز کارلتون که شجاعانه در برابر تهدیدات و ارعاب دولت مقاومت کردند و از آنجا به زندان‌ها منتقل شدند، خبری در دست نیست. این گروه‌هایی که تحت تعقیب قرار گرفته‌اند عملا به کسانی تبدیل شدند که انگار آدم نیستند. آنها به اولین قربانیان یک رژیم تمامیت خواه تحت حکومت محمد بن سلمان 33 ساله تبدیل شدند».

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала