تلاش جدید آمریکا برای تشدید فشار بر ایران: این بار ژاپن

CC0 / Pixabay / تلاش جدید آمریکا برای تشدید فشار برایران: این بار ژاپن
تلاش جدید آمریکا برای تشدید فشار برایران: این بار ژاپن - اسپوتنیک ایران
Telegram
بلومبرگ به نقل از منابع آگاه خبر داد آمریکا از ژاپن خواسته است واردات نفت از ایران را به طور کامل متوقف کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، منابع آگاه اظهار کردند اگرچه مقامات دولت آمریکا این درخواست را در جریان گفت‌وگو با همتایان ژاپنی خود در توکیو مطرح کردند، اما هنوز هیچ تصمیمی گرفته نشده است و مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد.
زمانی که ترامپ ماه میلادی گذشته تصمیم گرفت تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند، دولت وی به خریداران نفت ایران ۱۸۰ روز برای محدود کردن خریدشان فرصت داد. درخواست برای توقف واردات ژاپن موضعی شدیدتر از سال ۲۰۱۲ در قبال ایران را نشان می‌دهد. در آن زمان کشورها در قبال دریافت معافیت از محدودیت‌های مالی آمریکا، اجازه یافتند به خرید نفت از ایران در سطح پایین‌تری ادامه دهند.
هدف گرفتن بخش نفت ایران از سوی واشنگتن، گمانه‌زنی‌هایی را نسبت به احتمال متاثر شدن صادرات نفت ایران از اقدامات آمریکا برانگیخت و کمک کرد قیمت‌های نفت به بالاترین حد در سه سال و نیم گذشته صعود کند. این مساله همچنین عامل اختلاف در نشست روز جمعه اوپک در وین بود.
به گفته نوین ناه، تحلیلگر شرکت "انرژی اسپکتس"، بازارها نسبت به تاثیر تحریم‌های آمریکا علیه ایران در مقایسه با زمانی که برای نخستین بار اعلام شد آسودگی خاطر بیشتری پیدا کردند، اما اکنون این نظر تقویت می‌شود که ممکن است ایران حدود یک میلیون بشکه در روز از صادرات خود را از دست دهد.
تاکاشی یامادا، مدیر سیاست نفتی در وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن حاضر نشد درباره مذاکرات با آمریکا اظهارنظر کند. ژاپن چهارمین خریدار آسیایی بزرگ نفت ایران است و طبق آمار وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن، این کشور ۵.۳ درصد از نیاز نفتی خود یا معادل ۱۷۲ هزار بشکه در روز را در سال ۲۰۱۷ از ایران دریافت کرده است.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала