نقش شرکای اروپایی در تصمیم آمریکا

© Fotolia / Andreykrنقش شرکای اروپایی در تصمیم آمریکا
نقش شرکای اروپایی در تصمیم آمریکا - اسپوتنیک ایران
Telegram
تصمیم آمریکا در باره ایران به چه وابسته است؟

به گزارش اسپوتنیک، سناتور بوب کورکر رئیس کمیته امور بین الملل آمریکا اعلام داشت که تصمیم آمریکا در خصوص خروج از برجام به نتایج مذاکرات با شرکای اروپایی در باره امکان بازنگری ماده ای مرتبط با پایان مدت اعتبار برجام بستگی خواهد داشت.

کورکر گفت:«ما و شرکای اروپایی در باره ماده ای در این سند مذاکره کردیم که مدت اعتبار برجام پس از 10 سال به پایان می رسد و ایران از آن لحظه به بعد آزادی عمل زیادی بدست خواهد آورد. این ماده یکی از عیوب این سند است. همه چیز بستگی به آن دارد که آیا شرکای ما آماده بازنگری در این ماده باشند یا خیر».

کورکر گفت که فعلا از تصمیم رئیس جمهور مطلع نیست.

شایان ذکر است که در ژوئیه سال 2015 میلادی، پنج عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد (متشکل از بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده آمریکا) به علاوه آلمان به توافقی تاریخی با ایران برای جلوگیری از ساخت سلاح هسته ای دست یافتند. در ازای توقف برنامه هسته ای ایران هم قرار شد بسیاری از تحریم های وضع شده علیه این کشور برداشته شود.

توافقنامه برجام در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما تصویب شد. چهار شرط لازم برای تائید پایبندی ایران به توافقنامه برجام: تهران به صورت شفاف و قابل تصدیق تمامی بخشهای توافق را اجرا کند. ایران تخلف اساسی ای از برجام نداشته باشد. ایران هیچ عمل آشکار و یا پنهانی در جهات پیشرفت ساخت سلاح هسته ای انجام نداده باشد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала