گزارش و تحلیل

آبروریزی بزرگ

© REUTERS / SANAآبروریزی بزرگ
آبروریزی بزرگ - اسپوتنیک ایران
Telegram
پس از چندین روز تهدید و وعده وعید و لشکر کشی آمریکا – انگلیس و فرانسه همزمان با تصمیم مجامع بین المللی بر تحقیق بر ادعای بمباران شیمیایی در سوریه، این کشور هدف موشک باران قرار گرفت.

موشک بارانی که علیرغم وسعت آن نتوانست آسیبی که مد نظر حمله کنندگان بود را بر سوریه وارد کند.
اینکه ارتش سوریه بتواند با موشک باران سه کشور که مدعی دارا بودن پیشرفته ترین تسلیحات و ارتش های جهان را هستند مقابله کند و ده ها موشک آنها را هدف قرار دهد این سوال را مطرح می کند که اگر موشک های فوق پیشرفته و هوشمندی که آقای ترامپ به آنها می بالید اینها بودند پس بقیه تسلیحات سطح پایین تر این کشورها دیگر چیست.

حمله نظامی آمریکا به سوریه + ویدئو - اسپوتنیک ایران
حمله نظامی آمریکا به سوریه + ویدئو

آنگونه که های و هوی قبلی این کشورها منعکس می کرد برخی پیش بینی می کردند که عربستان سعودی هزینه عملیاتی شبیه عملیات کشورهای غربی در یوگوسلاوی سابق را تقبل کرده و قرار است دمشق و کاخ ریاست جمهوری با خاک یکسان شوند و موازین قدرت در سوریه به هم بخورد و دولت سوریه سرنگون شود.
انگلیسی ها هم مدعی بودند برای تادیب روسیه به دلیل ادعای مسموم شدن یک جاسوس دو طرفه در لندن در این حمله شرکت خواهند کرد.
فرانسوی ها هم تبلیغ کرده بودند که به دلیل جر و بحث های اخیر خود با ترکیه که اخیرا به ایران و روسیه در ماجرای سوریه نزدیک تر شده وکرد ها را هدف قرار داده دست به چنین کاری می زنند.
اسرائیلی ها هم مدعی بود که تلاش دارد با متحدین خود کاری کند ایران از سوریه خارج شود واین عملیات یک پیغام برای ایران و حزب الله است.
حتی بحث هایی را در رسانه های خود مطرح کرده بودند که با روسیه مذاکره کرده اند تا فشار بیاورد ایران و همپیمانانش از سوریه خارج شوند و در مقابل ائتلاف آمریکایی سوریه را نابود نکند.
البته خود این کشورها مدعی بودند که تلاش دارند ارتش و حکومت سوریه را نابود یا تضعیف کنند.
عملیات امروز آمریکا و انگلیس و فرانسه نشان داد که هیچ کدام از این اهداف محقق نشده و نخواهد شد و ارتش سوریه و همپیمانانش قویتر از قبل ظاهر شدند.
پوتین حمله ائتلاف غربی به سوریه را تجاوز به یک کشور مستقل نامید - اسپوتنیک ایران
پوتین حمله ائتلاف غربی به سوریه را تجاوز به یک کشور مستقل نامید

نه فقط ائتلاف ایران و روسیه تضعیف نشده بلکه این موشک باران نشان داد که روسیه به هیچ وجه با خواسته اسرائیل و آمریکا و عربستان مبنی بر خروج ایران و همپیمانانش از سوریه همسویی نشان نداده و ائتلاف ایران و روسیه پس از این عملیات قویتر ظاهر شده.
شکل و نتایج این حمله نشان می دهد که هدف فقط به نوعی حفظ آبرو در مجامع بین المللی پس از ادعاهای بزرگ آقای ترامپ در تویتر بوده.
بسیار مشهود است که آقای ترامپ به دلیل فشار های داخلی نیاز به فرار به جلو داشت و خواهان آن بود که در داخل ایالات متحده نشان دهد رئیس جمهوری مقتدر است و به جز نظر خود به نظر هیچ کس دیگری در کاخ سفید توجه ندارد.
برخی هم باور دارند که غربی ها موشک ها را به عربستان فروخته بودند و یا باید هزینه فاکتور با پس می دادند و یا اینکه این موشک ها را شلیک می کردند.
به هر حال خروجی این عملیات را نمی توان بیش از یک آبروریزی برای های و هوی این کشورها دانست.
شکست بزرگ تروریست ها در منطقه غوطه شرقی دمشق به دست ارتش سوریه و همپیمانانش اصلی ترین عامل این حمله بوده.
اینها امیدوار بودند تا این منطقه به پایگاه آنها برای حمله به دمشق تبدیل شود و طی چند ماه اخیر سرمایه گذاری های زیادی روی تروریست ها در این منطقه کرده بودند.
نقشه کشورهای غربی و عربی مبنی بر این بود که با یک حمله برق آسا از غوطه شرقی و جنوب دمشق پایتخت سوریه و کاخ ریاست جمهوری را در اختیار بگیرند و دولت مشروع این کشور را سرنگون کنند اما دولت سوریه و همپیمانانش با پیش دستی این نقشه را بر هم زدند وبدیهی بود حامیان تروریست ها خشمگین شوند و تلاش کنند زهر خود را بریزند.
دلیل اصلی ای که این ماجرا را می توان یک آبروریزی بزرگ خواند این بود که هدف اصلی موشک باران دمش نبود بلکه هدف غربی ها این بود که با این موشک باران زمینه عملیات داعش به دمشق را فراهم کنند.
همزمان با حمله این سه کشور تروریست های داعش که ظاهرا از قبل کاملا در جریان بودند عملیاتی را در جنوب دمشق شروع کردند و اینها باور داشتند که وقتی بیش از یکصد موشک به مناطق مختلف دمشق اصابت کند کل شهر برهم خواهد ریخت و فرصت خواهند داشت تا شهر را اشغال کنند.
رهبر ایران حمله‌ امروز به سوریه را جنایت نامید - اسپوتنیک ایران
رهبر ایران حمله‌ امروز به سوریه را جنایت نامید

واکنش نیروی هوایی ارتش سوریه که توانست با سیستم های هوایی خیلی قدیمی ساخت شوروی سابق بیش از هفتاد موشک را نابود کند و برخی موشک های دیگر نتوانستند به هدف برسد منجر شد که نقشه غربی ها مجددا بر هم بخورد و تروریست های داعش نیز، به دلیل آمادگی نیروهای ارتش سوریه و همپیمانان آن، نیست و نابود شدند.
با این شرایط می توان گفت دومین نقشه سرنگونی دمشق نیز بهم خورد و امروز ارتش سوریه ، ایران ، روسیه و حزب الله قویتر از سابق ظاهر خواهند شد.
این رفتار کشورهای غربی نشان داد اینان به قوانین و مقررات بین المللی هم پایبند نیستند و سازمان بین الملل و شورای امنیت جایگاه خود را در جهان از دست داده.
تصاویر خیابان های دمشق که در آن پرچم های ایران و حزب الله توسط مردم این کشور بر افراشته شده بود نشان می دهد که پس از این عملیات پیوند مردم سوریه با ایران و حزب الله بیشتر شده و کشورهای غربی نه فقط نتوانستند به هدف اصلی خود مبنی بر سرنگونی دمشق دست یابند بلکه حتی به هدف ثانویه خود یعنی تضعیف و یا اخراج ایران و حزب الله هم دست نیافتند.
در تلافی به این ماجرا قطعا روسیه،همانگونه که فرماندهان نظامی آن اظهار داشتند، هم تسلیحات پیشرفته تری را به جای سامانه های قدیمی در اختیار سوریه خواهند داد و ایران و حزب الله هم نیروهای بیشتری اعزام خواهند کرد تا به ارتش سوریه کمک کنند کار تروریست ها را یکسره کند و مردم سوریه هم بیشتر دور نظام وارتش خود جمع خواهند شد.
با این شرایط می توان گفت که این ماجرا بیش از اینکه یک پیغام از طرف غربی و عرب ها و اسرائیلی ها به سوریه باشد به پیغامی از طرف سوریه و متحدانش به آنها تبدیل شد که دیگر زمان بزن و در رویی تمام شده و ارتش سوریه و همپیمانانش در مقابل آنها خواهند ایستاد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала