مادرید دولت کاتالونیا را برکنار کرد

© Flickr / ell brown مادرید دولت کاتالونیا را برکنار کرد
مادرید دولت کاتالونیا را برکنار کرد - اسپوتنیک ایران
Telegram
دولت اسپانیا تصمیم به اجرای ماده 155 قانون اساسی گرفت و بر اساس آن مقام‌های ارشد دولت منطقه‌ای کاتالونیا را برکنار کرد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایسنا، کابینه ماریانو راخوی، نخست وزیر اسپانیا شنبه این تصمیم را اعلام کرد و به این ترتیب مادرید مستقیما بر بارسلونا و کاتالونیا نظارت خواهد داشت.
نخست وزیر اسپانیا پس از نشست کابینه در یک کنفرانس خبری حاضر شد.
وی درباره همه‌پرسی استقلال کاتالونیا گفت: چه طور به اینجا رسیدیم؟ این یک اقدام یکجانبه خارج از چارچوب قانون بود. آنها می‌خواستند دولت را مجبور به پذیرش برگزاری رفراندوم در کاتالونیا کنند. بر اساس بند 152، ما نمی‌توانستیم رفراندوم کاتالونیا را بپذیریم. قانون اساسی اسپانیا توسط کاتالونیا نقض شد و دولت کاتالان خارج از چارچوب قوانین اسپانیا حرکت کرد. ما بسیار محتاطانه عمل کردیم و انتظار همین کار را از دولت کاتالونیا داشتیم.
راخوی افزود: هدف از اجرای ماده ۱۵۵ قانون اساسی بازگرداندن مشروعیت، ایجاد آرامش و شرایط طبیعی، همزیستی و بهبود شرایط اقتصادی و برگزاری انتخابات است.
وی از سنای این کشور خواست که مقام‌های ارشد دولت محلی کاتالونیا را برکنار کند. او همچنین خواست که تا زمان برگزاری انتخابات زودرس، اختیارات پارلمان کاتالونیا محدود شود.
راخوی گفت به دنبال تعلیق خودمختاری کاتالونیا نیست و پس از برکناری رهبرانی که همه‌پرسی را برگزار کردند، نهادهای دولت کاتالونیا مطابق قانون به کار خود ادامه می‌دهند.
نخست وزیر اسپانیا هم‌چنین در پاسخ به درخواست گفت‌وگوی کارلس پوجدمون، رهبر کاتالونیا گفت: ما چند بار به آنها فرصت دادیم. از آنها خواستیم در نشست‌های پارلمان شرکت کنتند و حتی گفتیم کارگروهی برای فیصله دادن موضوع تشکیل دهیم اما آنها تمامی این درخواست‌ها را رد کردند و تنها چیزی که خواستار آن بودند یک نظام موازی بود. ما هیچ گونه مذاکره‌ای خارج از چارچوب قانون را نمی‌پذیریم.
او گفت: دولت منطقه‌ای کاتالونیا صدای بیش از 50 درصد از مردم در این منطقه را که مخالف طرح‌های آنها بودند بایکوت کردند. ما نمی‌توانیم این تک روی را بپذیریم و هیچ کس نمی‌تواند به تنهایی و یک‌جانبه در جهت تغییر قانون اساسی گام بردارد.
راخوی در نهایت تاکید کرد: خواست من برگزاری انتخابات و عادی شدن شرایط در اسرع وقت است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала