برگزاری نخستین کنگره بین المللی «شهریار» در قبرس

© Fotolia / Megastockerکنفرانس خاور نزدیک در قبرس
کنفرانس خاور نزدیک در قبرس - اسپوتنیک ایران
Telegram
نخستین کنگره بین المللی شهریار با همکاری مشترک دانشگاه های تبریز و خاور نزدیک قبرس با حضور اندیشمندان و شهریار شناسان برجسته از کشورهای ایران، ترکیه، جمهوری آذبایجان و قبرس برگزار شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا- پردازش شخصیت ادبی، حیات فردی و آثار شهریار در کنار محور نگرش به مضامین شعری و مفاهیم آن و همچنین نگاهی ژرف اندیشانه به استفاده از سبک ها و صنایع ادبی در دیوان های ترکی و فارسی اشعار 'محمد حسین شهریار' از محورهای مورد توجه و موضوعات مقالات ارائه شده در کنگره بود.

در مراسم افتتاحیه دکتر قدیر گلکاریان استاد دانشگاه خاور نزدیک قبرس به عنوان مدیر اجرایی و دبیر علمی کنگره پیرامون نحوه انتخاب مقالات و اهداف برگزاری آن گفت: دانشگاه خاور نزدیک با توجه به رسالت آموزشی خود و برحسب اعتقاد به لزوم ایجاد ارتباطات علمی میان دانشگاه های مختلف جهان به ویژه کشورهایی که به جهاتی با ادبیات ایران ارتباط دارند، تصمیم به برگزاری کنگره های بین المللی کرد.

تحقق چنین گردهمایی های علمی از یک سو موجب ایجاد زمینه های فراگیرانه از داده های ادبی به ویژه ادبیات تطبیقی و همچنین شناخت جنبه های تأثیر و تأثر ادبیات فارسی و ترکی در طول چندین سده گذشته بوده و از سوی دیگر حقیقت دیپلماسی فرهنگی را به ثبوت و عمل می رساند.

این کنگره با حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در قبرس و میزبانی دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه خاور نزدیک برگزار شد.

در این کنگره دکتر رضا زبیب سفیر جمهوری اسلامی ایران در قبرس در سخنانی به اهمیت توجه به فطرت و سرشت انسانی پرداخته و آن را ظرفیتی در ذات آدمی برشمرد که می تواند موجب تحقق مراتب تعالی و طی طریق باشد.

وی افزود: انسان ها در مسیر تعالی، به مانند تمثیل عطار نیشابوری، اگر چه شمارشان اندک می شود، اما سیمرغ گونه به فطرت خود نزدیک می شوند. در این مسیر همه ویژگی های نمادین و مادی از زبان و رنگ و ملیت و… رنگ می بازد ، « همدلی از همزبانی برتر » می شود و انسان ها به زبان مشترک می رسند.

در پایان این مراسم لوح تقدیر و جایزه ویژه علمی کلید طلایی از سوی پروفسور ' سوآت گونسل' مؤسس و رئیس دانشگاه خاور نزدیک به سفیر جمهوری اسلامی ایران ارائه شد.

 

قرار است دانشگاه خاور نزدیک مقالات ارائه شده در کنگره دوروزه بین المللی ادبی شهریار را به صورت کتاب منتشر کند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала