اقدامات ایران برای مقابله با سیاست های جدید آمریکا

© Fotolia / Borna Mirahmadianوزارت خارجه ایران: حمله آمریکا ناقض استقلال و حاکمت ملی سوریه است
وزارت خارجه ایران: حمله آمریکا ناقض استقلال و حاکمت ملی سوریه است - اسپوتنیک ایران
Telegram
پس از اتخاذ مواضعی در آمریکا در مورد ایران و برخی از کشورهای مسلمان پیش بینی دقیقی در خصوص راهکارها و اقدام های مناسب درمقابل این اقدام صورت گرفت.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از جام جم آنلاین، سخنگوی وزارت امورخارجه کشوزرمان در مورد تشکیل کمیته ای در این وزارتخانه برای پیگیری امور ایرانیان خارج از کشور گفت: پس از اتخاذ مواضعی در آمریکا در مورد ایران و برخی از کشورهای مسلمان پیش بینی دقیقی در خصوص راهکارها و اقدام های مناسب درمقابل این اقدام صورت گرفت.

بهرام قاسمی افزود: در این خصوص می توان به تشکیل کمیته ای متشکل از چند نهاد و وزارت امورخارجه در محل این وزارتخانه اشاره کرد.

وی تصریح کرد: این کمیته کار خود را آغاز کرده و امیدواریم که بتواند راهکارهای متناسب را برای وضعیت جدید پیش بینی کند.

قاسمی با بیان اینکه این کمیته ظرف روزهای یکشنبه و دوشنبه دستورالعمل هایی را تهیه و به سفارتخانه های ایران در سراسر جهان ابلاغ کرد، افزود: این دستورالعمل ها در خصوص پاسداشت و منزلت ایرانیان خارج از کشور به خصوص کسانی که در آمریکا ممکن است با مشکلاتی مواجه شوند، تهیه شده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه در باره سفر وزیر امورخارجه کویت به ایران که گفته می شود حامل پیام امیر آن کشور در خصوص میانجیگری میان ایران و عربستان بوده و همچنین چشم انداز روابط تهران و ریاض تصریح کرد: کویت همسایه ما است و سیاست ها و مواضع مشخصی در قبال آنها داریم البته ذکر این نکته مهم است که جمهوری اسلامی علاقه مند است که با همه همسایگان روابط منطقی، متناسب و متوازنی داشته باشد.

وی گفت: همواره تعاملات و رفت و آمدها میان ما و کویت وجود داشته است، این سفر را باید در چارچوب روابط دو جانبه میان دو کشور و به عنوان پاسخی به سفر سال گذشته آقای ظریف به کویت ارزیابی کرد.

قاسمی افزود: ایشان حامل پیام امیر کویت در مورد مسایل اقتصادی، سیاسی بود و در خصوص مسایل منطقه ای، بحران های سوریه و عراق نیز تبادل نظر شد، یعنی مسایلی که می تواند بر هر دو کشور ایران و کویت تاثیر گذار باشد.

وی اظهار داشت، در این سفر به عواملی که می تواند ثبات را در منطقه تحکیم و از چالش های بیشتر جلوگیری کند نیز پرداخته شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه میانجیگری کویت میان ایران و عربستان را نمی تواند تایید کند، ادامه داد: در ارتباط با سایر کشورهای منطقه ای نیازی به میانجی نداریم و مسایل ما با این کشورها می تواند دو جانبه مورد رایزنی قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در مورد عربستان هم هر گاه آنها آماده باشند که گام هایی را بردارند و خطاهای گذشته خود را جبران کنند و آماده همکاری های بیشتری با ایران باشند قطعا مورد استقبال جمهوری اسلامی ایران قرار می گیرد.

قاسمی در پاسخ به این که آیا برای مقابله با دستور ترامپ در خصوص منع ورود ایرانیان و چند کشور مسلمان دیگر به امریکا در سازمان های بین المللی پیگیری خواهد شد؟ گفت: در بیانیه ای اعلام کردیم که راهکارهای خود را آماده خواهیم کرد و راهکارهایی که بتواند متناسب با اقدام آمریکا باشد را مد نظر قرار می دهیم که از آن جمله تشکیل همان کمیته ای بود که در خصوص وضعیت ایرانیان مقیم خارج فعالیت می کند، در مورد بقیه جزییات هم ترجیح می دهم در مقطع کنونی صحبت نکنم.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала