مطالبات ایران از عربستان

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiyمطالبات ایران از عربستان
مطالبات ایران از عربستان - اسپوتنیک ایران
Telegram
سرپرست سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران بیان داشت : حکم دادگاه عربستان برای پرونده ی سقوط جرثقیل به پرداخت غرامت به آسیب دیدگان آن حادثه ارتباطی ندارد.

به گزارش اسپواتنیک به نقل از ایسنا، حمید محمدی سرپرست سازمان حج و زیارت ایران بیان داشت: حکم دادگاه عربستان برای تبرئه کردن متهمان پرونده سقوط جرثقیل را از طریق رسانه‌ها شنیده است و درباره تاثیر آن بر پرداخت غرامت به آسیب‌دیدگان آن حادثه و یا بر روند مذاکرات حج با توجه به این‌که دریافت غرامتِ وقایع مکه و منا از جمله مطالبات ایران است گفت: در وزارت خارجه ایران به همراه قوه قضاییه کارگروهی تشکیل شده است که حقوق زائران را در حادثه مسجدالحرام و فاجعه منا پیگیری می‌کنند و ما به خاطر شرایط حاکم این پیگیری را رها نمی کنیم.
وی افزود: از طرفی دولت عربستان دستوری را مبنی بر پرداخت یک میلیون ریال سعودی به جان‌باختگان حادثه سقوط جرثقیل و ۵۰۰ هزار ریال سعودی به مجروحان آن به عنوان غرامت، صادر کرده بود که اگرچه تا کنون هیچ شخصی موفق به دریافت آن نشده، اما فکر نمی‌کنم این حکم ارتباطی با پرداخت آن و یا پیگیری مطالبات ایران داشته باشد.
سرپرست سازمان حج و زیارت ایران خاطر نشان کرد که ایران مطالبات خود را با هدف طرح و پیگری در مذاکرات حج ۹۶، مکتوب برای عربستان فرستاده است و در نامه ای که در پاسخ به دعوت عربستان برای انجام مذاکرات حج با ایران فرستاده شده، این مطالبات مکتوب و ارائه شده است.
به گفته وی، مطالبات ایران تغییری نکرده و حفظ عزت و کرامت زائران، ارائه راهکارهایی برای کسب اطمینان بیشتر از تامین امنیت، ارائه خدمات کنسولی و ویزا و روشن شدن وضعیت خسارات شهدای منا و سقوط جرثقیل در مسجدالحرام از جمله‌ی این مطالبات است که مکتوب به عربستان اطلاع داده شده تا در مذاکرات دو جانبه پیگیری شود.

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала