پیشنهاد انتقال ۲۰زندان ایران به خارج از شهرها

© Flickr / Thomas Hawkفرار بیش از هزار زندانی از بازداشتگاهی در یمن
فرار بیش از هزار زندانی  از بازداشتگاهی در یمن - اسپوتنیک ایران
Telegram
امسال دو موضوع در برنامه ششم توسعه گنجانده شد که یکی از آنها بحث انتقال ۲۰ زندان به خارج از شهرها و دیگری موضوع متناسب سازی جمعیت زندانیان با فضای زندان ها بود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از مهر- اصغر جهانگیر در جمع خبرنگاران گفت: در خصوص لحاظ شدن انتقال ۲۰ زندان به خارج از شهرها در برنامه ششم توسعه، گفت:امسال دو موضوع در برنامه ششم توسعه گنجانده شد که یکی از آنها بحث انتقال ۲۰ زندان به خارج از شهرها و دیگری موضوع متناسب سازی  جمعیت زندانیان با فضای زندان ها بود.از گذشته موضوع ظرفیت زندان ها و تراکم بیش از دو برابر موجودی زندان ها مطرح بود و در این زمینه اختصاص بودجه مهم بود.

وی افزود: از طرفی هم مقامات قضائی برای فرستادن متهمین به زندانها باید ملاحظات قانونی را بکنند و برای جاهایی که بیش از حد زندانی دارد از اعزام خودداری کنند. با تصویب این موضوع در برنامه ششم توسعه باید دستورالعمل لازم راتهیه کنیم تا سازو کار این موضوع اتخاذ شود.این مسئله یعنی  لحاظ کردن  ظرفیت متناسب با زندان ها نیاز به بودجه به بخش مدیریتی، بخشی از آن هم به کار اداری دارد و قسمتی هم به مسئله اعتبارات برمی گردد.

پیشنهاد ساخت زندان در تپه های خارج از شهرها

رئیس سازمان زندان ها با بیان اینکه موضوع انتقال زندان ها به خارج از شهرها از گذشته مطرح بوده است،اظهارداشت: باید بودجه متناسب با این هدف لحاظ شود. وقتی زندان از محیط بسته به باز خارج از شهر می رود مشکلات آن هم منتقل می شود. سرویس ایاب و ذهاب و بحث اسکان مراقبین و مددکاران باید در کنار زندان ها فراهم شود و با توجه به اینکه در برخی مواقع صحبت از انتقال به فضاهای ۱۰۰ کیلومتری خارج از شهر است، مشکلات موجود را باید در نظر گرفت.

وی افزود: زمن هایی  به صورت تپه ماهور در بیرون از شهرها است و  وقتی  اعلام می کنیم زندان ها این مکان ها را  بگیرند و زندان بسازند،باید به بودجه آن هم توجه کنیم چرا که  بودجه ای که دولت می دهد تنها متناسب با هزینه صاف کردن این تپه ها است. در کنار این مسئله، موضوع منابع انسانی هم نباید فراموش شود.

رئیس سازمان زندان ها در پاسخ به این سئوال که بودجه انتقال زندان ها به خارج از شهرها چقدر برآورد شده است، گفت: قبلا برآورد ی بین ۸ تا ۱۴ هزار میلیارد تومان داشتیم که البته این برآورد نیاز به بازنگری دارد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала