افراد افسرده کمبود ویتامین های ضروری دارند

© AFP 2022Родственник одного из пассажиров затонувшего судна в Китае
Родственник одного из пассажиров затонувшего судна в Китае - اسپوتنیک ایران
Telegram
افسردگی در بسیاری از جوامع به یک مشکل در حوزه سلامت بدل شده است، اما زندگی پرتلاطم تنها عامل بروز و یا وخامت این مشکل نیست و کمبود برخی مواد مغذی هم نیز در این زمینه نقش دارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا- افسردگی وضعیتی است که می تواند انسان را در کالبد خود محصور کند، به طوری که فرد از درون احساس خفگی و محدودیت کند.

محققان متوجه شده اند که اغلب افراد افسرده دارای کمبود بیش از یک ماده مغذی هستند که در زیر ذکر شده است:

— اسیدهای چرب امگا 3

ماهی و روغن دانه کتان از منابع غنی اسیدهای چرب امگا-3 هستند؛ کمبود امگا 3 می تواند باعث ابتلا به افسردگی شود. امگا 3 به غیر از تسکین درد و التهاب، باعث ارتقای عملکرد عادی مغز و سلامت کلی روانی می شود.

— اسیدهای آمینه

اسیدهای آمینه نقش مهمی در حفظ عملکرد مناسب مغز دارند. مغز اسیدهای آمینه دریافت شده از غذا را برای تولید انتقال دهنده های لازم عصبی برای عملکرد بهینه مغز مصرف می کند. کمبود اسیدهای آمینه ممکن است احساس عدم تمرکز و افسردگی ایجاد کند. خوراکی هایی مانند گوشت، تخم مرغ ، ماهی، حبوبات، دانه ها و مغزها مملو از اسیدهای آمینه هستند.

— ویتامین D

سلامت مغز ارتباط زیادی به ویتامین دی دارد؛ و مطالعه ای نیز که در مجله Clinical Nutrition منتشر شد، اختلالات روانی را با کمبود این ویتامین مرتبط دانسته است.

— کمبود ید

ید برای عملکرد مناسب غده تیروئید لازم است؛ مشخص شده است که غده تیروئید عملکردهای مختلفی در بدن را از جمله دمای بدن، سیستم ایمنی و کارکرد مغز تحت تاثیر قرار می دهد و عملکرد آن نیز به واسطه کمبود ید مختل می شود که احساس افسردگی را در پی خواهد داشت.

— ویتامین های B

مطالعات بسیاری نشان داده اند که کمبود خانواده ویتامین B با مشکلات روانی مانند افسردگی ارتباط دارد. بنابراین لازم است که خوراکی هایی مانند گوشت، ماهی، ماکیان، تخم مرغ و سیر را در رژیم غذایی روزانه در نظر گرفت.

— فولات

فولات یا فولیک اسید که از اشکال ویتامین B9 است، در بسیاری از مواد غذایی مثل سبزیجات سبز برگ دار، غلات، گوشت و میوه یافت می ‌شود.

اگر احساس افسردگی می کنید و در حال مصرف داروهای ضد افسردگی هستید، کمبود فولات می تواند تاثیر این داروها را کمتر کند، به همین دلیل است که روانپزشکان فولات را برای افسردگی تجویز می کنند. برای این منظور می توان به رژیم غذایی، خوراکی هایی مانند مرکبات، حبوبات، لوبیاها و سبزیجات سبز برگ دار را اضافه کرد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала