آب سنگین ایران به چه کشورهایی فروخته شده است؟

© Sputnik / Grigoriy Sisoyev /  مراجعه به بانک تصاویر صالحی: مصوبه سنای آمریکا نقض صریح برجام است
صالحی: مصوبه سنای آمریکا نقض صریح برجام است - اسپوتنیک ایران
Telegram
رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مورد آخرین وضعیت تولید و تجهیز پیشران هسته‌ای در این کشور توضیحاتی ارائه کرد.

باشگاه خبرنگاران جوان- اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این سوال که  تاکنون آب سنگین ایران به چه کشورهایی فروخته شده است، گفت: ما به آمریکا 32 تن و به روسیه 38 تن آب سنگین فروختیم و چند شرکت اروپایی هم برای خرید آب سنگین ایران تقاضا داده‌اند و وضعمان از لحاظ فروش آب سنگین خوب است.

وی در پاسخ به این سوال که چرا پیشران هسته‌ای برای ما مهم است تا جاییکه رییس جمهور در نامه‌ای که خطاب به شما و وزیر امور خارجه نوشت، بر لزوم تولید و تجهیز پیشران هسته‌ای تأکید کرد نیز، اظهار داشت: در شرایط امروزی، خیلی تلاش می‌شود که از پیشران هسته‌ای برای حمل و نقل دریایی استفاده شود.

رییس سازمان انرژی اتمی افزود: اگر شما بخواهید برای حمل و نقل دریایی از گازوئیل و منابع مشابه استفاده کنید، حجم زیادی از آن منابع باید در کشتی وجود داشته باشد و پی در پی باید منابع دیگر را هم تزریق کنید.

صالحی ادامه داد: اما با وجود پیشران هسته‌ای، این تغییر سوخت می‌تواند یک تا دو سال طول بکشد و حجم آن هم خیلی کمتر است و از این جهت، راندمان بیشتری نسبت به سایر سوخت‌ها دارد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: البته این موارد به مطالعه نیاز دارد و چیزی نیست که ما یک‌شبه بخواهیم به آن‎ها برسیم. در حال حاضر، برای پیشبرد این امر در تلاش هستیم و گروه‌هایی را نیز برای مطالعه و بررسی تشکیل داده‌ایم.

صالحی خاطرنشان کرد: این گروه‌ها به شدت در حال مطالعه هستند تا حجم رآکتورها و غنای سوختشان مشخص شود. توان پیشران را ما مشخص کنیم و نحوه به کارگیری‌اش و نیز اینکه در چه سایزی از کشتی‌ها می‌خواهیم آن‌ها را به کار بگیریم، از مواردی است که در حال حاضر، در دست مطالعه و بررسی است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала