طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی ایران به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد

© Sputnik / Vladimir Fedorenko /  مراجعه به بانک تصاویر نماینده مجلس ایران: روز ملی آتش زدن برجام دور نیست
نماینده مجلس ایران: روز ملی آتش زدن برجام دور نیست - اسپوتنیک ایران
Telegram
طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در جلسه علنی صبح دیروز پارلمان با ۸۴ امضا به هیات رئیسه مجلس تقدیم شد. پیشتر رضا شیران خراسانی طراح استیضاح وزیر راه و شهرسازی گفته بود: طرح استیضاح عباس آخوندی با ۸۴ امضا دیروز تقدیم هیات رئیسه مجلس شد.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از سایت خبری روز نو- در این طرح به عدم توجه وزیر راه و شهرسازی به وظایف وزارتخانه خود و همچنین سانحه برخورد دو قطار در سمنان اشاره شده است. روز جمعه
(۵ آذر) در منطقه هفت‌خوان ســـمـنــان قطار مشهد- سمنان دچار سانحه شد که موجب درگذشت ۴۵نفر از مسافران شد.

 عباس آخوندی وزیر راه پس از بروز این حادثه در گفت‌‌وگویی بدون پذیرش مسئولیت وزارتخانه متبوع خود در قبال این حادثه گفته بود که «همه کشته‌شده‌ها بیمه هستند و نگرانی از این بابت نیست.» موارد ذکر شده در طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی به شرح زیر است: ۱- سیستم ریلی به عنوان ایمن‌ترین شیوه حمل و نقل در دو سال گذشته در یک محل دارای دو سانحه مرگبار شده است در حالی که اولا عامل آن مشکل مدیریتی و خطا در برنامه‌ریزی بوده و نه یک اتفاق. ثانیا در استیضاح قبلی ایرادات اساسی ایمنی حمل و نقل ریلی هشدار داده شده بود و ثالثا این سانحه دردناک در محوری اتفاق افتاد که هزینه ابهام‌آمیز تجهیزات سیگنالینگ آن مورد سوال در استیضاح قبلی بود و بلاک‌بندی این مسیر به عنوان افتخار مدیریتی وزارت قلمداد می‌شد، ولی همین بلاک‌بندی به دلیل سوء مدیریت و برنامه‌ریزی موجب سانحه شد.
۲- علت به‌کارگیری نیروی بازنشسته به‌رغم مخالفت وزارت اطلاعات به عنوان مسئول حراست وزارتخانه چیست و چرا علیرغم تذکرات دستگاه‌های نظارتی ایشان را حفظ کرده‌اید و در قبال دخالت‌های گسترده ایشان در تخلفات اقتصادی و سوء استفاده‌های مدیریتی سکوت کرده‌اید. ۳- توسعه فعالیت اقتصادی بنگاه‌های وابسته به جنابعالی در حوزه وزارت راه و شهرسازی چیست و نقش فرزند شما در قراردادهای وزارتخانه چه توجیهی دارد؟
 ۴- مسکن مهر را مزخرف اعلام کرده و مسکن اجتماعی که در سال اول وزارتتان جایگزین مسکن مهر اعلام نمودید هیچ‌گاه معرفی نشد. طرح جامع مسکن را هم متوقف و بخش مسکن را بلاتکلیف کردید. ۵- علت اینکه توافقات خرید هواپیما را مخفی انجام داده و متن توافق را حتی در اختیار کمیسیون عمران قرار ندادید چیست؟ ۶- علت اینکه در هیات دولت به جای کار وزارتخانه به دنبال طرح‌های حزب‌سازی هستید چیست؟ ۷- علت عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاه‌های ایران و عدم نظارت بر فعالیت‌های اقتصادی مدیران این شرکت چیست؟ ۸- چرا بررسی سانحه آنتونوف ۱۴۹ تهران — طبس را متوقف نمودید؟ ۹- در خصوص ۴ سانحه مرگبار هوایی و ریلی چه پاسخی دارید؟ ۱۰- برای کشته شدن سربازان راکب اتوبوس در فارس چه پاسخی به جامعه دادید؟ ۱۱- در تمام دنیا با سوانحی چون سقوط آنتونوف و قطار سمنان، مدیر مربوطه استعفا یا برکنار می‌شد اما شما در سانحه آنتونوف که با مجوز غیرقانونی رئیس هواپیمایی وقت فعالیت می‌کرد، رسما از ایشان حمایت کردید و جلوی استعفای ایشان را گرفتید، چه پاسخی به افکار عمومی دارید؟ ۱۲- کریدورهای بین‌المللی عبوری از ایران به دلیل عدم اقدام به موقع در کشورهای مجاور جایگزین شده و عملا فرصت‌های نسل‌های آینده در حال از دست رفتن است چه پاسخی دارید؟

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала