دکتر هاشمی: در ایران توریسم سلامت اهمیت بسیار زیادی دارد/کشورها دفتر اعزام بیمار به ایران دایر کنند

Telegram
وزیربهداشت ایران با اشاره به اینکه این کشور از پزشکان برجسته، مراکز مجهز و تجهیزات پیشرفته برخوردار است، گفت: مردم منطقه از گذشته های دور با پزشکی ایران آشنا هستند و به آن اعتماد دارند، بنابراین کشورهای دنیا برای اعزام بیمارانشان به ایران، دفاتری دایر کنند.

 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم- سید حسن هاشمی در برنامه "من طهران" شبکه العالم، در مورد توریسم سلامت و خدمات پزشکی ارائه شده به بیماران خارجی اظهار داشت: در ایران توریسم سلامت اهمیت بسیار زیادی دارد و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد اما دانش و مهارت جامعه پزشکی با درآمد ما از توریسم درمانی قابل قیاس نیست؛ در حوزه اطلاع رسانی و معرفی توانمندی‌ها که احتیاج به آژانسهای قوی و هتل های مجهز و وسیله رفت و آمد است، موفقیت چندانی نداشتیم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: ایران از پزشکان برجسته، مراکز مجهز و تجهیزات پیشرفته برخوردار است که بی نظیر است؛ و لازم است که سایر سازمانهای دولتی مانند وزارت ارشاد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیز وزارت امور خارجه در این حوزه کمک کنند تا در آینده شاهد رونق توریسم سلامت باشیم.

هاشمی عنوان کرد: سایر کشورها نیز می توانند مشارکت داشته باشند و دفاتری را برای اعزام بیمار به ایران دایر کنند. ما بیمارستانهای را که می‌توانند به بیماران خارجی خدمات درمانی با کیفیت دهد را مشخص و درجه بندی کردیم و تقاضای ما این است که غیر از مسیر قانونی، از راههای دیگر برای اعزام بیماران اقدام نکنند زیرا ممکن است گرفتار افراد سودجو شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به مهارت و دانش بی نظیر پزشکان و متخصصان ایرانی و بهای بسیار مناسب خدمات پزشکی در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا، اظهار داشت: از گذشته‌های دور مردم منطقه با پزشکی و توانمندی پزشکان ایرانی آشنا هستند، به آن اعتماد دارند اما مشکل ما ناشی از نبود تسهیلات برای رفت و آمد و مراقبت از بیماران، استقرار و پذیرایی آنها است که چندان رشد نداشته و امیدوارم که این مشکل حل شود.

هاشمی گفت: در ایران 57 دانشگاه علوم پزشکی با 200 هزار دانشجو در رشته های مختلف گروه پزشکی فعال هستند که تعدادی از آنها خارجی هستند و رتبه تولید علم ایران در منطقه اول و در دنیا، شانزدهم است و وزارت بهداشت و یا گروه های پزشکی یک سوم تولید علم را در قالب بیش از 350 شرکت دانش بنیان برعهده دارند و علاوه بر این، 600 مرکز تحقیقاتی در حوزه پزشکی در ایران وجود دارد.


پیشرفت قابل توجه در حوزه پیوند و سلول درمانی

هاشمی عنوان کرد: ایران در دهه‌های اخیر پیشرفت بسیار مناسبی در حوزه پیوند قلب، کلیه، معده، لوزالمعمده، روده و کبد داشته است.

وزیر بهداشت افزود: دانش پزشکی حداقل هر 5 سال یک بار و برخی معتقدند هر 3 سال یکبار جدید می شود، و در تمامی مراکز آموزشی و پژوهشی ایران جدیدترین علوم و روشهای پزشکی دنیا مورد توجه قرار می گیرد اما ایران در این زمینه رقبای منطقه ای و بین المللی نیز دارد در منطقه، مراکز تحقیقاتی ایران و ترکیه در حال رقابت هستند.

هاشمی عنوان کرد: در حوزه سلول درمانی نیز ایران پیشرفت خوبی داشته که سلولهای بنیادی یکی از حوزه‌های آن است. ایران بیش از 28 سال قبل کار پیوند مغز استخوان را برای سرطان خون شروع کرد و اکنون چندین هزار بیمار در کشور وجود دارد که پیوند شده اند.

هاشمی گفت: اکنون بیش از 15 سال است که از سلولهای بنیادی در رشته چشم پزشکی استفاده می شود و می‌دانم که از سلولهای بنیادی در بیماران قلبی و قطع نخاعی استفاده می‌شود که بخشی از آنها تجربی است و بعضی از آنها به ثمر رسیده است

 

آمادگی برای همکاری با مراکز علمی دنیا

وزیر بهداشت درباره حجم همکاری با مراکز علمی دنیا گفت: خوشبختانه روابط و همکاری بسیار مناسبی با وزرای بهداشت منطقه داریم و تقریبا با همه آنها در کنفرانسها و اجتماعات مختلف در ارتباط هستیم و جمهوری اسلامی ایران می تواند بیش از این به حوزه بهداشت و درمان سایر کشورها این کمک کند.

به گزارش وزارت بهداشت — هاشمی اظهار داشت: ایران در منطقه ای قرار دارد که منافع ما ایجاب می کند به کشورهای منطقه کمک کنیم و از توانمندی های همدیگر استفاده کنیم. مسلمانان چاره ای به جز اعتماد به همدیگر و حل کردن مشکلاتشان با کمک همدیگر ندارند زیرا نمی توان به کمک بیگانگان امیدوار بود.

هاشمی تأکید کرد: افتخار می‌کنیم که تجریباتمان را در اختیار هر کشوری از هر کجای دنیا با هر عقیده و فرهنگی که دارد، قرار دهیم، به ویژه برادران و خواهران عزیز مسلمان که طبعا آنان در اولویت هستند و فکر می‌کنم که حداقل در بعضی از حوزه‌ها که ایران سرآمد است می‌توانند از تجربیات ایران استفاده کنند. ایران در نانوتکنولوژی رتبه هفتم را در دنیا دارد و برخی از مراکز پیوند ایران در منطقه و دنیا کم نظیر هستند.

وزیر بهداشت گفت: در سفر اخیرم به چین از بیمارستانی بازدید کردم که افتخارشان، انجام 100 پیوند کبد در سال بود که به آنها گفتم که فقط در یکی از بیمارستانهای شیراز، سالانه بیش از 600 پیوند کبد انجام می‌شود و در ایران، 28 جراح هستند که فقط در حوزه پیوند کبد فعالیت دارند.

هاشمی درباره خدمات پزشکی ارائه شده به کشورهای بحران زده منطقه مانند عراق و سوریه گفت: آنچه ایران تا به حال انجام داده و انجام خواهیم داد بنا به درخواست دولتهای منطقه بوده است؛ ما در ارائه خدمات به عراق، سوریه و افغانستان و لبنان و هر کجای دنیا کوتاهی نکرده ایم، و تا جایی که توانستیم در حوزه های مختلف پزشکی کمک کردیم.

هاشمی با اشاره به کیفیت داروهای تولیدی داخل، گفت: کیفیت داروهای تولیدی ایران بسیار مناسب است به گونه ای که داروی ایرانی به بعضی کشورها مانند روسیه و آفریقای جنوبی صادر می‌شود و خوشبختانه این توانمندی وجود دارد که با دیگر شرکت‌های بزرگ بین المللی رقابت کنیم.

هاشمی تأکید کرد: مسیر قبلی خودمان را با اعتماد به نفس بیشتر ادامه می دهیم، و به صورت دائم در حال نوسازی و بازسازی صنعت دارویی کشور هستیم و برای صادرات نیز هدف گذاری 10 ساله ای را انجام دادیم. هر قدر حضور ما در بازارهای بین المللی بیشتر باشد، طبعاً کیفیت هم ارتقا خواهد یافت زیرا این رقابت بسیار سخت است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала