پنج سال از گرمترین سال های جهان

© Sputnik / Vladimir Sergeevپنج سال از گرمترین سال های جهان
پنج سال از گرمترین سال های جهان - اسپوتنیک ایران
Telegram
به گزارش اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری ایسنا ، اطلاعات تازه سازمان جهانی هواشناسی بیانگر آن است که سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ گرم‌ترین سال‌های ثبت‌شده بوده‌اند.

این گزارش که در مذاکرات تغییرات آب و هوایی در مراکش منتشر شد فعالیت‌های انسانی را عامل اصلی افزایش دمای زمین می داند.
بر اساس گزارش برخی مطالعات نشان می‌دهد که سوزاندن سوخت‌های فسیلی احتمال بروز موج گرمای شدید را ۱۰ برابر یا بیشتر کرده است.
سازمان بین‌المللی هواشناسی (WMO) در گزارش آب و هوای جهانی ۲۰۱۱-۲۰۱۵ می‌نویسد که دما در این فاصله ۰.۵۷ درجه سانتیگراد (۵۷ صدم درجه) بالاتر از میانگین درازمدت یعنی از ۱۹۶۱ تا ۱۹۹۰ بود. این دوره پنج ساله برای همه قاره‌ها به جز آفریقا گرمترین دوره بود.
۲۰۱۵ داغ‌ترین سال منفرد است ، اما حتی همین رکورد هم احتمالا در سال ۲۰۱۶ شکسته خواهد شد. به گزارش بی‌بی‌سی، این وضع همچنین در بخش آسیایی فدراسیون روسیه، بخش اعظم صحرای آفریقا و مناطق عربی، بخش هایی از جنوب آفریقا، جنوب غربی آمریکا و بخش‌های میانی برزیل مشاهده می شود.
دما در سواحل شمالگان روسیه به سه درجه بالاتر از متوسط رسید.
"پاتری تالاس" دبیرکل سازمان بین‌المللی هواشناسی گفت: توافقنامه پاریس قصد محدود کردن میزان افزایش دما به کمتر از دو درجه سانتیگراد را دارد و دنبال محدود کردن آن به ۱.۵ درجه بالاتر از میانگین دوره ماقبل صنعتی است.
وی افزود: این گزارش تایید می کند که میانگین دما در سال ۲۰۱۵ به یک درجه بالاتر از میانگین درازمدت رسیده است. ما گرمترین پنج سال را پشت سر گذاشته ایم و ۲۰۱۵ تاج داغ ترین سال منفرد را بر سر می گذارد. اما حتی همین رکورد هم احتمالا در سال ۲۰۱۶ شکسته خواهد شد.
افزایش دما مستقیما به افزایش گازهای گلخانه ای در اتمسفر گره زده می شود. این سازمان اعلام کرد که در سال ۲۰۱۵ میانگین سالانه تراکم دی اکسید کربن در سطح نمادین ۴۰۰ واحد در میلیون بوده است.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала