قطعنامه یونسکو در رد ارتباط یهودیان با بیت المقدس

© Sputnik / Yu. Polyakov /  مراجعه به بانک تصاویر مقر یونسکو
مقر یونسکو - اسپوتنیک ایران
Telegram
سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) در نشست روز چهارشنبه بار دیگر قطعنامه حفظ میراث فرهنگی فلسطینی ها در قدس شریف را تصویب کرد که بر اساس آن مسجد الاقصی یک مکان عبادی مختص و متعلق به مسلمانان است.

به گزارش اسپوتنیک و به نقل از ایرنا- این قطعنامه در کمیته میراث فرهنگی یونسکو با 10 رای موافق، 8 ممتنع و دو مخالف به تصویب رسید و یکی از اعضا نیز غایب بود.

روز شنبه هفته جاری تعدادی از کشورها «نسخه ملایم شده» این قطعنامه را در رد ارتباط بین یهودیان و مسجد الاقصی ارائه کردند که در آن عبارت «قدرت اشغالگر» که اشاره مستقیم به رژیم صهیونیستی دارد، حذف شده بود.

پیشنهاد این قطعنامه را کشورهای کویت، لبنان و تونس از سوی حکومت خودگردان فلسطین و اردن که عضو این کمیته نیستند، ارائه کردند. 21 کشور در این کمیته یونسکو عضو هستند و 10 کشور عربی هستند.

بر اساس این گزارش، در قطعنامه ارائه شده عبارت 'قدرت اشغالگر' در اشاره به رژیم صهیونیستی حذف شده تا تصویب آن برای اعضای کمیته آسانتر شود و همچنین با رد ارتباط یهودیان با مسجد الاقصی آن را به عنوان مکان عبادی مسلمانان مورد تاکید قرار می دهد. این قطعنامه پیشنهادی همچنین تاکید می کند که اقدامات رژیم صهیونیستی در اطراف مسجدالاقصی 'نابودی عمدی' است و از رژیم صهیونیستی می خواهد به وضعیت کنونی احترام بگذارد.

قطعنامه یونسکو در رد ارتباط یهودیان با بیت المقدس دو هفته پیش تصویب شد اما یونسکو بعدا با اعلام اینکه مکزیک نظر خود را درباره موضوع تغییر داده است، رای گیری را تجدید کرد و این قطعنامه روز سه شنبه گذشته مجددا تصویب شده بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала