وزیر امور خارجه چین: ۹۰ درصد از فعالیت های تروریستی به اینترنت مرتبط است

© Fotolia / Artur MarciniecПрограммист за работой
Программист за работой - اسپوتنیک ایران
Telegram
وزیر امور خارجه چین با اعلام اینکه تروریسم سایبری یکی دلایل عمده افزایش اقدامات تروریستی در جهان محسوب می شود، تاکید کرد که جامعه بین‎المللی باید مبارزه با این پدیده را به عنوان کلید حل چالش‎های پیش روی خود تلقی کند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، «وانگ یی» که در آیین گشایش دومین همایش مبارزه با تروریسم سایبری در چارچوب مجمع جهانی مبارزه با تروریسم در شهر پکن سخن می گفت، یادآور شد: متاسفانه امروزه اینترنت و پایگاه های اینترنتی به ابزار مناسبی برای فعالیت های تروریستی و ترویج ایده های افراطی تبدیل شده است.

وزیر امور خارجه چین با بیان اینکه تروریست ها و افراطیون از این ابزار برای جلب نیرو و ترویج خشونت بهره می گیرند، گفت: بر عهده جامعه بین المللی است که با هر اقدام لازم و همکاری های موثر جلوی ترویج افراط گری آنلاین را بگیرد در غیر این صورت مخاطرات بیشتری متوجه کشورها خواهد شد.

وی همچنین در واکنش به گزارشی مبنی بر اینکه نزدیک به ۹۰ درصد از فعالیت های تروریستی گروههای افراطی به اینترنت و پایگاه های مختلف اینترنتی مرتبط است، بر تلاش بیشتر جامعه جهانی برای حل این مسئله تاکید کرد.

«وانگ یی» گفت که سازمان های تروریستی با سوءاستفاده از توسعه و جهانی شدن اطلاعات، اقدام به انتشار و پخش تفکرات افراطی و خشونت کرده‎اند که ضمن آسیب رساندن به جامعه بشری، به دشوارترین چالش امنیت جهانی تبدیل شده اند.

این همایش را وزارت امور خارجه چین در چارچوب برنامه مبارزه با تروریسم جهانی سازماندهی کرده که در آن بیش از ۱۸۰ نفر از اعضای مجمع مبارزه جهانی با تروریسم، مقاماتی از سازمان های بین المللی، کارشناسان و شرکت های معروف سایبری شرکت دارند.

«جانگ جیدونگ» استاد دانشگاه فودان در شهر شانگهای نیز روز شنبه و در ادامه این همایش در سخنانی یادآور شد: بسیاری از تروریست ها و شبکه های تروریستی از طریق اینترنت و شبکه های مجازی نیرو جذب می کنند و ضمن آموزش این نیروها، از طریق آن نقل و انتقالات مالی خود را انجام می دهند.

او نیز تاکید کرد که باید شرکت های اینترنتی به منظور جلوگیری از فعالیت های تروریستی و ترویج خشونت و افراط گرایی با دولت ها همکاری نزدیکتری داشته باشند.

گفتنی است، مجمع جهانی مبارزه با تروریسم در سال 2011 میلادی تاسیس شد که هم اکنون 30 عضو دارد.

چین در سال 2014 نیز، در چهارچوب مجمع جهانی مقابله با تروریسم نخستین سمینار مقابله با تروریسم سایبری را برگزار کرده بود.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала