نامه محمد جواد ظریف به دبیر کل سازمان ملل

© AFP 2022 / Maxim Malinovsky ظریف جمعه به آنکارا سفر می کند
ظریف جمعه به آنکارا سفر می کند - اسپوتنیک ایران
Telegram
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص وضعیت یمن به دبیر کل سازمان ملل نامه ای نوشت.

به گزارش جام جم آنلاین، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده دائم کشورمان در سازمان ملل، در نامه‌ای که به انضمام نامه وزیر امور خارجه ایران برای دبیرکل این سازمان ارسال شد، از وی خواست که نامه ظریف به عنوان سند شورای امنیت ثبت و منتشر شود.

متن کامل نامه محمدجواد ظریف به شرح زیر است:

«عالیجناب

بدین وسیله مایلم که خشم و انزجار شدید دولت جمهوری اسلامی ایران را نسبت به حمله هوایی دهشتناک و فاجعه‌بار هواپیماهای عربستان سعودی به محل گردهمایی مردم برای مراسم ختم در صنعا در روز 8 سپتامبر ابراز نمایم.

براساس آمار اولیه اعلام شده توسط آقای «جیمی مک گولدریک» هماهنگ‌کننده امور انسان‌دوستانه سازمان ملل متحد تعداد کشته‌شدگان و مجروحین در جریان این حمله بالغ بر ششصد و چهل نفر برآورد شده است. این حمله مهیب و شریرانه که بار دیگر بی‌اعتنایی کامل متجاوزین علیه مردم یمن را به حیات انسان‌ها نشان داد، نمونه دیگری از هزاران مورد مشابه است که طی یکسال و نیم گذشته منجر به قتل یا نقص عضو دائمی هزاران یمنی از جمله زنان و کودکان و آوارگی بیش از سه میلیون نفر شده است و یمن را از وضعیت کشوری محروم به آستانه ویرانی کشانده است.

نه‌تنها عربستان سعودی بلکه آنها که از تجاوز ائتلاف به رهبری سعودی علیه مردم یمن حمایت کرده‌اند، مسئول جنایات جنگی صورت گرفته در یمن طی یک سال و نیم گذشته می‌باشند و باید در قبال آن پاسخگو باشند. تردیدی نیست که حملات سعودی علیه غیرنظامیان و زیرساخت‌های غیرنظامی این کشور، بدون حمایت وسیع و گسترده برخی از کشورهای غربی میسر نبوده است. این کمک‌ها شامل تامین اسلحه، همکاری‌های اطلاعاتی، سوخت‌رسانی هوایی، برنامه‌ریزی مشترک و… می‌شود.

با توجه به وخامت وضعیت در یمن و تخریب وسیع ناشی از حمله اخیر به مراسم ختم در صنعا، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران آماده ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه شامل کمک‌های درمانی به مردم یمن و کمک به انتقال مجروحان به بیمارستان‌های ایران است. در این رابطه مایلم از شما درخواست کنم تا با استفاده از مساعی جمیله خود، ترتیبات لازم برای اعزام یک هواپیما حامل کمک‌های انسان‌دوستانه از ایران به صنعا را فراهم آورید.

توجه و پاسخ عاجل شما به این موضوع موجب کمال امتنان خواهد بود.

عالیجناب، لطفاً احترامات فائقه اینجانب را بپذیرید.

محمدجواد ظریف

وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران»

 

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала