افشاگری های اینترنتی جدید اسنودن حاوی نکات غیر منتظره زیادی خواهد بود

© AP Photo / Vincent YuИзображение бывшего сотрудника ЦРУ Эдварда Сноудена транслированное на экране торгового центра в Гонконге
Изображение бывшего сотрудника ЦРУ Эдварда Сноудена транслированное на экране торгового центра в Гонконге - اسپوتنیک ایران
Telegram
نشریه اینترنتی Intercept اعلام کرد قصد دارد دسترسی به بالصطلاح آرشیو اسنودن را گسترش دهد.

به گفته دیوید میراندا که نقش بزرگی در انتشار افشاگری های این کارمند سابق آژانس امنیت ملی آمریکا ایفا کرده، نکات غیر منتظره زیادی در انتظار محافل اجتمکاعی جهان خواهد بود.

ادوارد اسنودن روز 16 مه اعلام کرد نشریه Intercept انتشار فایل های جدید از "آرشیو اسنودن" را آغاز می کند. 

دیوید میراندا، روزنامه نگار در مصاحبه اختصاصی با شبکه تلویزیونی "راشا تودی"  گفت:" در فایل های جدید، نکات غیر منتظره زیادی وجود دارد. فایل های زیادی درآنجا هست که تا به حال به دلایل مختلف مورد استفاده قرار نگرفته اند".

به گفته میراندا، بر روزنامه نگارن فشار دائمی وارد می شد چون دانستن اینکه کدام اطلاعات دیگری در آرشیو وجود دارد برای بسیاری از افراد  بسیار جالب بود. روزنامه نگار افزود:" ما طی چند سال در ایباره که آیا می ارزد این کار را بکنیم، بحث های زیادی کردیم. ما فکر می کنیم این وظیفه ما در مقابل جامعه است. مردم باید بدانند که در این اسناد در واقع چه گفته می شود.

وی خاطرنشان کرد که اکثریت اسناد در اینترنت قابل دسترسی بوده و علاقمندان خواهند توانست با آنها آشنا شده و با اطلاعاتیس که اسنودن در سال 2013 به این نشریه داده، دسترسی پیدا کنند.

اسنودن کارمند فنی سابق سازمان "سیا" آمریکا که به عنوان پیمانکار برای آژانس امنیت ملی این کشور نیز کار می کرد، در ماه ژوئن سال 2013  تعدادی از اسناد سری در خصوص برنامه های سرویس های اطلاعاتی آمریکا و بریتانیا در زمینه جاسوسی اینترنتی را به روزنامه های "واشینگتن پست" و "گاردین" واگذار کرد که جنجال بزرگی را در سراسر جهان برانگیخت. بر اساس این اسناد آمریکایی ها نه فقط در کشور خود جاسوسی می کنند بلکه مراقب زندگی میلیون ها اروپایی از جمله نزدیک ترین متحدان ایالات متحده هستند. اسنودن پس از واگذاری این اسناد ابتدا به هنگ کنگ و سپس به مسکو پرواز کرده و در ماه اوت سال 2013 میلادی گواهینامه پناهندگی موقت یک ساله را در روسیه دریافت نمود. به دنبال آن در سال 2014 ، مدت پناهندگی این افشاگر آمریکایی در روسیه تا سه سال دیگر تمدید شد.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала