ورود اولین گروه از نظامیان ارتش سوریه به فرودگاه مرج السلطان

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiyورود اولین گروه از نظامیان ارتش سوریه به فرودگاه مرج السلطان
ورود اولین گروه از نظامیان ارتش سوریه به فرودگاه مرج السلطان - اسپوتنیک ایران
Telegram
خبرگزاری اسپوتنیک، امروز خبرنگار خبرگزاری تسنیم از سوریه گزارش داد اولین گروه از نیروهای ارتش سوریه وارد فرودگاه مرج السلطان شدند.

بر اساس این گزارش، پیش از ورود نیروهای ارتش به فرودگاه مرج السلطان، درگیری‌های شدیدی میان ارتش و گروه‌های تروریستی درحومه دمشق رخداد. نیروهای ارتش در حال حاضر به پیشروی وانهدام تونل‌های حفر شده از سوی تروریست‌ها ادامه می‌دهند تا فرودگاه مرج السلطان را به طور کامل پاکسازی کنند.
اهمیت تسلط ارتش سوریه بر فرودگاه مرج السلطان چیست
نیروهای ارتش سوریه با همکاری نیروهای مردمی وارد فرودگاه مرج السلطان در توابع غوطه شرقی شده و آن را تحت کنترل خود در آوردند.
به گزارش تسنیم، نیروهای ارتش سوریه و دفاع مردمی در پی درگیری های شدید با تروریست موفق شدند وارد فرودگاه مرج السلطان در غوطه شرقی شده و آن را تحت کنترل خود در آورند.
در درگیری نیروهای ارتش سوریه با تروریست های مسلح در این محل، دهها تن از آنان به هلاکت رسیدند.
غافلگیر شدن تروریست های مسلح
تلاش نیروهای ارتش سوریه برای تسلط بر فرودگاه مرج السلطان در حالی به ثمر نشست که تروریست‌ها از پیشروی سریع نیروهای ارتش غافلگیر شدند زیرا در یکی از خندق های فرودگاه به دام افتادند و چاره ای جز تسلیم یا مرگ نداشتند.
بنابر اعلام منابع میدانی اکنون ارتش در حال تثبیت موقعیت خود در مناطق تحت کنترل در اطراف فرودگاه است به ویژه اینکه پایگاه مجهز به رادار آن در نزدیکی مرج السلطان در محور جنوبی غوطه شرقی قرار دارد.
تسلط بر برج مراقبت، تروریست‌ها زیر آتش توپخانه ای
همچنین بخشی از برج مراقبت فرودگاه به عمق 50 متر و طول 100 متر تحت کنترل ارتش درآمده ا ست و در این میان تروریست های مستقر در این منطقه زیر آتش توپخانه ای نیروهای ارتش قرار گرفته اند.
نیروهای ارتش و دفاع مردمی از طریق کشتزارهای اطراف فرودگاه در شهرک مرج السلطان وارد فرودگاه شدند زیرا در راههای اصلی منتهی به این محل مقادیری فراوان مین کار گذشته شده است و علاوه براین تروریست ها با ایجاد موانع سیمانی در صدد در امان ماندن از حملات هوایی ارتش بودند.


اهمیت فرودگاه مرج السلطان

فرودگاه مرج السلطان به دلیل نزدیک بودن به فرودگاه بین المللی دمشق یکی از مهم ترین مواضع راهبردی ریف دمشق به شمار می آید، به اضافه اینکه دروازه ورود به دمشق است که گروههای مسلح در اواخر سال 2012 آن را تحت سیطره خود در آورده بودند.
اما عملیات ضربتی نیروهای ارتش سوریه در قلب غوطه شرقی از نظر اهمیت با نبردهای ارتش در سایر جبهه ها برابری می کند زیرا ارتش نه فقط به قلب غوطه شرقی راه یافته است بلکه وارد منطقه ای شده است که تروریست های مسلح از زمان آغاز بحران سوریه آن را تحت اشغال خود داشتند.
نفوذ نیروهای ارتش به مهم ترین خط دفاعی گروههای مسلح
این نخستین بار است که نیروهای ارتش سوریه از محور جنوب شرقی خط راه آهن به سمت شمال غربی آن حرکت کرده و به این ترتیب خط راه آهن در امتداد البحاریه — دیر سلمان و روستای الشامیة (باب الحاره) را قطع کردند و به مهم ترین خط دفاعی گروههای مسلح راه یافتند.
نکته مهم تر اینکه نیروهای ارتش سوریه اطراف دو روستای البلالیه و النشابیه را دور زدند و این محلی است که پیش از این صحنه درگیری شدید بود که در آن نیروهای ارتش تلاش داشتند از طریق کشتزارهای غرب القاسمیه وارد قلب غوطه شوند، اما از این هدف بازمانده بودند.
نکته قابل ملاحظه اینکه تسلط ارتش و نیروهای دفاع مردمی بر فرودگاه مرج السلطان و تاسیسات مرتبط با آن و نیز گردانهای نیروهای هوایی مستقر در اطراف آن وضعیتی است که تروریست ها حتی در بدترین شرایط هم تصور آن را نمی کردند.
ادامه عملیات موفقیت‌آمیز ارتش سوریه در حومه حلب و دو عملیات منحصر به فرد در حومه دوما
بر اساس این گزارش، نیروهای ارتش سوریه پس از در هم کوبیدن آخرین مواضع تروریست‌های داعشی، روستای عربید در غرب فرودگاه نظامی کویرس در حومه حلب را پاکسازی کردند. این در حالی است که عملیات ارتش سوریه برای تامین امنیت کامل اطراف فرودگاه کویرس ادامه دارد.
خبر دیگر این‌که 150 تروریست گروه موسوم به نورالدین الزنکی به همراه تجهیزات جنگی خود با جبهه تروریستی النصره در حلب بیعت کردند.
یک منبع نظامی نیز به خبرنگار تسنیم در دمشق گفت نیروهای دفاع مردمی در یک عملیات منحصر به فرد در اطراف شهر دوما در غوطه شرقی، دو تک تیرانداز را کشتند.
همچنین یک یگان از نیروهای ارتش با زیر نظر گرفتن گروهی از تروریست‌های وابسته به گروه موسوم به جیش الاسلام که از یکی از تونل‌های خود در مزارع عالیه در نزدیکی دوما خارج شده بودند، این تونل را بمب‌گذاری کردند و هنگام بازگشت تروریست‌ها، این تونل را منفجر کرده و تمام تروریست‌ها به هلاکت رسیدند.

 

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала