گزارش و تحلیل

فقط آنچه قلدرها می گویند

© Sputnik / Mikhail Voskresenskiy فقط آنچه قلدرها می گویند
فقط آنچه قلدرها می گویند - اسپوتنیک ایران
Telegram
ساده ترین افراد هم می توانند با گوش دادن به اخبار روزمره متوجه شوند که امروزه همه جنگ ها و بحران های موجود در جهان به این دلیل است که برخی کشوها قلدرمآبانه تلاش دارند خواسته خود را بر ملت های دیگر تحمیل کنند.

از جنگ در سوریه و عراق و یمن گرفته تا اکراین — لیبی و آفریقا گرفته تا آمریکای لاتین و شرق آسیا دلیل همه این جنگ ها تلاش ایالات متحده و همپیمانانش برای تحمیل دمکراسی مورد علاقه خود بر دیگران موجب بحران های مصیبت بار شده و می گردد.

آمریکا مخالف افزایش نفوذ روسیه در خاور میانه است - اسپوتنیک ایران
آمریکا مخالف افزایش نفوذ روسیه در خاور میانه است
مبنای دمکراسی مورد پسند ایالات متحده انتخابات و تحمیل رای اکثریت می باشد. جالب اینکه تعداد زیادی از همپیمانان ایالات متحده به این دیدگاه ها پایبند نیستند ولی ایالات متحده هیچ تحرکی برای تعمیم دمکراسی مزعوم خود بر همپیمانانش انجام نمی دهد، گویند "چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است". یعنی ایالات متحده از جهانیان می خواهد باور کنند عربستان سعودی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس پایبند دمکراسی مزعوم آمریکا می باشند. یا اینکه در اکراین رئیس جمهوری منتخب اکثریت مردم با یک شورش صد در صد خارجی برکنار می شود و حق و حقوق بخش عمده ای از مردمان این کشور و رای آنها پایمال گردد دمکراسی است؟ یا اینکه در یمن رئیس جمهوری ای که از خارج (عربستان سعودی و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس) فقط برای مرحله انتقالی بر مردم تحمیل شده بود پس از پایان دوره توافقی بدون برگزاری هیچگونه انتخاباتی و یا اجرای تعهدات خود بخواهد سر جای خود باقی بماند دمکراسی است؟ یا اینکه رئیس جمهوری منتخب توسط مردم در سوریه را بخواهند با استفاده از مزدوران خارجی سرنگون کنند و حتی حاضر نباشند یک انتخابات مجدد زیر نظر سازمان ملل برگزار گردد و همین رئیس جمهوری مورد علاقه مردم در آن شرکت داشته باشد چون می دانند قطعا مجددا توسط مردم انتخاب خواهد شد از مشارکت در انتخابات منع کنند، دمکراسی است؟ یا در عراق حکومتی که اکثریت آرای مردم را بر اساس انتخابات مورد تایید همه جهان به دست آورده را تضعیف کنند تا تروریست های خارجی مورد حمایت آنها بر آن چیره گردد و مملکت را به آشوب بکشند دمکراسی است؟ نمی خواهم خیلی وارد بحث چه دمکراسی است و چه نیست شوم چون مجبور خواهم شد چند جلد کتاب در مورد تخلف های ایالات متحده و همپیمانانش از همان دمکراسی ای که مدعی هستند می خواهند مردم جهان به آن برسند بنویسم اما مساله اینجاست که معلوم نیست اگر ملت های جهان نخواهند دمکراسی مورد علاقه ایالات متحده و همپیمانانش را داشته باشند چه کار باید بکنند؟
امروزه دیگر بحث خواسته آمریکا جهت تعمیم دمکراسی و حقوق بشر بر جهان بیشتر به یک جوک تبدیل شده و دیگر همه می دانند که بیشتر بحث سر این است که ایالات متحده و همپیمانانش می خواهند با قلدری خواسته های خود بر ملت های دیگر تحمیل کنند و سرزمین های دیگر را بصورت غیر مستقیم با استفاده از ایادی خود (شگردی که ماکیاولی در کتاب معروفش "شهریار" به آن اشاره می کند) اشغال کنند. در واقع اگر کشوری توسط افرادی که همسو با ایالات متحده و غرب هستند اداره شود یا بهتر است بگوییم حکمرانی گردد آنوقت آن کشور جزو کشورهای خوب به حساب می آید چون وابسته به ایالات متحده است اگر هم حکمرانان آن نخواهند مملکتشان همچون مستعمره در اختیار ایالات متحده و غرب قرار گیرد آنوقت کشورشان بد و جزو محور شر به حساب می آید که باید با آن مقابله کرد و نابودش کرد.
قبلا ایالات متحده و همپیمانانش خود مستقیم وارد جنگ های گرم می شدند و تلاش می کردند خواسته های خود را بر دیگر کشورها تحمیل کنند که پس از شکست این روش به جنگ های نیابتی و یا جنگ های سرد روی آوردند و ملیاردها دلاری که قبلا در جنگ های مستقیم مجبور بودند هزینه کنند را در این راستا خرج می کنند.
در این جنگ آنها ملیاردها دلار خود را در فضای رسانه ای چه رسانه های نوشتاری چه شنیداری و چه دیداری و چه رسانه های اجتماعی خرج می کنند و سعی دارند با استفاده از رسانه ساختار کشورهای متقابل با خود را از درون نابود کنند.
آمریکا با وجود مخالفتش با  داعش در حرف ، رفتارش شبیه شعبده بازان است - اسپوتنیک ایران
آمریکا با وجود مخالفتش با داعش در حرف، رفتارش شبیه شعبده بازان است
شگرد موفق آنها در این جنگ همان سیاست معروف انگلیسی مبنی بر تفرقه بیانداز و حکومت کن است. کشورهایی که در جبهه مقابل آنها قرار دارند را از هم جدا می کنند و تک تک درگیر مشکلات انفرادی می نمایند تا فرصت نکنند با یکدیگر متحد گردند و در مقابل آنها بایستند. در همین راستا حتی آنها را وادار می کنند که در مقابله با کشورهای دیگر با آنها همسو شوند تا شاید از گزند ایالات متحده و همپیمانانش در امان باشند، که البته این اتفاق به هیچ وجه نمی افتد. کما اینکه شاهد هستیم اخیرا علیرغم برقراری روابط میان کوبا و ایالات متحده و تایید مجمع عمومی سازمان ملل هنوز ایالات متحده مخالف رفع تحریم ها از بالاسر کوبا می باشد و قطعا کشورهای دیگر که حتی رای مثبت برای رفع تحریم ها از بالاسر کوبا داده اند جرئت نخواهند کرد تحریم ها را بشکنند.
در این راستا تنها راهکاری که در مقابل کشورهای دیگر است گرد آمدن حول یک محور و متحد شدن با یکدیگر برای مقابله با این قلدری می باشد که البته طی سالهای گذشته با تشکیل اتحادیه ها و پیمان های بین المللی همچون پیمان شانگهای و اتحادیه بریکس کلید متحد شدن کشورهای متضرر از قلدری ایالات متحده و همپیمانانش زده شد اما قطعا نیاز است کشورهای دیگر هرچه سریعتر به این پیمان و اتحادیه بپیوندند تا با اتحاد در مقابل قلدر ها بتوانند از تحمیل نظر آنها جلوگیری به عمل آورند و بگویند فقط آنچه قلدرها می گویند نیست.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала