ولادت سالانه 70 هزار نوزاد معتاد در ایران

© Fotolia / Nick Freundولادت سالانه 70 هزار نوزاد معتاد در ایران
ولادت سالانه 70 هزار نوزاد معتاد در ایران - اسپوتنیک ایران
Telegram
خبرگزاری اسپوتنیک، اصل ولادت نوزاد معتاد از مادران معتاد، موضوعی قطعی است ولی به نظر می‌رسد آمار مرتبط با این موضوع، نیازمند بررسی‌های جدی است.

پرویز افشار سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ریاست جمهوری در گفتگویی با خبرگزاری تسنیم گفت: متاسفانه ستاد، اطلاع دقیقی از ولادت نوزادان از زنان معتاد ندارد، ولادت نوزادان معتاد در کشور را نگران کننده توصیف کرد. در آمار ارائه شده از سوی مسئولین وزارت بهداشت در خصوص تولد سالانه 70 هزار نوزاد از زنان معتاد، باید به سهم 10 درصدی زنان از جمعیت معتادان کشور اشاره کرد و گرچه این زنان غالباً در سن باروری و زاد و ولد قرار دارند ولی محاسبات ما با آمار ارائه شده ولادت سالانه 70 هزار نوزاد در کشور، اختلاف دارد.
وی با بیان اینکه سیاست ستاد مبارزه با مواد مخدر، غربالگری زنان معتاد نیست، گفت: نوزادانی که از مادران معتاد به اپیوئیدها (مخدرهای سنتی) متولد می‌شوند، مبتلا به سندروم محرومیت نوزادی هستند که این سندروم باعث بدحالی شدید این نوزادان شده، تا اندازه‌ای که برای نگهداری آن‌ها باید این نوزادان را در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان بستری کرد.
معاون کاهش تقاضا و توسعه مشارکت‌های مردمی ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر پیچیدگی‌های درمان اعتیاد این نوزادان افزود: وجود این سندروم محرومیت در نوزادان زنان معتاد، بسیار زجر آور است و در مرحله نگهداری از آن‌ها باید پیش از هرچیز، میزان دُز انتقالی از جفت در رحم مادر به این نوزاد تعیین شده و با در نظر گرفتن مصرف مادران ، دُز مورد نیاز مرفین یا اپیوم این نوزادان تعیین شود و از طریق سرم به آن‌ها منتقل شود.
افشار با نگران کننده خواندن ولادت نوزادان معتاد، گفت: این مساله در صورت صحت آمار ارائه شده، قطعاً نگران کننده است و موضوع ولادت نوزادان از زنان معتاد، مساله‌ای است که در کمیته درمان مورد بحث قرار خواهد گرفت.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала