گزارش و تحلیل

به چه علتی ابولا را خطر بشری اعلام کردند

© Fotolia / nanomanproВирус лихорадки Эбола под микроскопом
Вирус лихорадки Эбола под микроскопом - اسپوتنیک ایران
Telegram
یک سال پیش سازمان بهداشت جهانی بیماری تب ابولا را خطر به تمدن بشری اعلام کرد

یک سال پیش سازمان بهداشت جهانی بیماری تب ابولا را خطر به تمدن بشری  اعلام کرد و عمده سیاستمداران و بویژه شرکت های دارو سازی بلافاصله از این ایده الهام گرفتند. "ولادیمیر آردایف" مفسر خبرگزاری بین المللی "روسیه امروز" این سوال را مطرح کرده که این نگرانی به نفع کی بود؟ آردایف نوشت:

در طول سالی که گذشت به اثر ابتلا به ابولا بیش از 11 هزار نفر جان باختند ولی کلا این تب از حوزه آفریقای غربی خواستگاه خود خارج نشد. در خارج از حدود گینه، سیرالئون و لیبریا موارد ابتلا به آن بسیار اندک بود و همواره با ورود ویروس مربوط بوده و موارد مرگ بر اثر آن انگشت شمار بود.

بر خلاف خود بیماری سراسیمگی ناشی از آن با کمک سیاستمداران به سرعت گسترش پیدا کرد. در سپتامبر 2014 باراک اوباما رییس جمهور آمریکا "به ابولا جنگ اعلان کرد" و ویروس آنرا مهمترین خطر به بشریت اعلام کرد. زنگ خطری بلند شده در جهان نقش مثبت خود را نیز ایفا کرد. نظامیان آمریکا در کشور های آسیب از شیوع ابولا بیمارستان ها دایر کردند و کمک های اسنانی از همه قاره ها به آنجا رسانده شده و دسته های پزشکان می آیند. پزشکان روسی نیز در قاره آفریقا کار می کنند. در سال جاری اوضاع  بهتر شده و ارقام افراد مبتلا به این مرض و تعداد مرگ ها بر اثرش رو به کاهش نهاد.

ویروس تب ابولا که نام خود را از رودی با همین نام گرفت برای اولین بار در 1976 در سودان و نواحی مرزی زئیر (جمهوری دمکراتیک کنگو کنونی) کشف شد. یک بار در چند سال شیوع  این بیماری در آنجا در ابعاد محلی ثبت می شد و بر اثر آنها تعداد قبربانیان عمدتا به چند ده نفر می رسید ولی اپیدمی سال 2014 از همه گسترده تر گردید و نه تنها سه کشور آفریقای غربی را فرا گرفته بلکه به دیگر مناطق آفریقا نیز  — نیجریه، سنگال و مالی سرایت کرد. ولی جهان بیش از همه هنگامی نگران شد که افراد مبتلا به ابولا و یا مظنون به داشتن آن در دیگر قاره ها — در اسپانیا، آمریکا، انگلیس، آلمان و کانادا کشف شدند. در همه موارد افراد آلوده به  این بیماری کسانی بودند که از آفریقا باز می گشتند.

"ولادیمیر نیکیفورف" دانشمند روس معتقد است که معرفی ابولا بعنوان خطر بشری اصلا مزخرف است. این یک بیماری صرفا محلی و نمی تواند از حدود آفریقای غربی بیرون برود. ویروس ابولا صد ها سال در آنجا وجود داشته و در همانجا باقی خواهد ماند. امکان دارد که افرادی آنرا به جاهایی در اروپا یا آمریکا حمل کنند ولی این مرض در آنجا بطور گسترده توسعه نخواهد یافت زیرا در آن جا ها طبیعت و آب و هوا و رستنی ها و حیوانات مناسب وجود ندارد. از این رو معرفی ابولا بعنوان خطر جهانی محال است.

ابعاد تاثیر گذاری ابولا حتی در کانون شیوع آن با پیامد های سرایت  دیگر امراض واگیر قابل مقایسه نیست. مثلا تعداد کشته شدگان بر اثر ایدز در روسیه  15  برابر بیشتر از تعداد قربانیان ابولا در سراسر جهان است.

ولادیمیر نیکیفورف می گوید: غوغای بلند شده حول ابولا دلایل اقتصادی کاملا معیینی در پی داشتند. هر فاجعه دارای قربانیان و افرادی است که بر اثرش سود می آورند. معمولا شرکت های داروساز، حامی توسعه ترس های ناشی از گسترش امراض عفونی می باشند. الگوی بازرگانی پول در آوردن همیشه ساده است: ابتدا هیستری بر پا می شود و بعد نرخ دارو ها بالا برده می شود. با ابولا هم اینطور بود.

پروفسور "ویلیام انگدال" از دانشگاه "پرینستون" به همین نکته اشاره کرده گفت: پزشکان آمریکایی برای تشخیص ابولا از تست دور از دقت استفاده می کنند. تقریبی بودن این تست موجب آن می شود که افراد درگذشته در آفریقای غربی بر اثر بیماری های دیگر ولی دارای علائم  مشابه به رقم  افراد  ابولا زده شامل می شوند. برای تامین عمده شرکت های داروساز از نظر سفارش واکسن انفلوآنزا، این حقایق را مسکوت می گذارند. این دانشمند آمریکایی یادآوری کرد که در سال 2009  در مورد انفلوآنزای خوکی نیز آژیر خطر به صدا در می آوردند و آنرا "خطر بشری" می نامیدند.

پروفسور روس می گوید: ما چند بار می مردیم. بر اثر آنفلوآنزای خوکی و پرندگان و جنون گاوی و… و هر دفعه اپیدمی سرایت نکرده بود. الان با ابولا همینطور است. کرونا ویروس هم مثل اینکه ویروس محلی رایج در خاور نزدیک و تا درجه ای در کره جنوبی از آب در آمده است. ولی در هر مورد کسانی بودند که از این بابت پول در می آورند.

نوار خبری
0
loader
بحث و گفتگو
Заголовок открываемого материала